Süt ve süt ürünleri işletmelerinde TS-EN-ISO 9000:2000 kalite yönetim sisteminin işletme performansına olan etkisi
The Effect of TS-EN-ISO 9000:2000 quality management systems to firm's performance in milk and milk products firms
  1. Tez No: 136500
  2. Yazar: BURCU KUMBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLETMELERİNDE TS-EN-ISO 9000:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN İŞLETME PERFORMANSINA OLAN ETKİSİ Burcu KUMBAY Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yasemin ORAMAN 2003 Türkiye süt ve süt ürünleri üretiminde kendine yetebilen bir ülkedir ve 10 milyar dolarlık süt pazarında modern ve kaliteli üretim yapan işletmelerle, ilkel yöntemlerle kalitesiz üretim yapan işletmeler arasında büyük bir rekabet yaşanmaktadır. AB'ye girilmeye çalışılan bu kritik dönemde işletmelerin birbirleriyle rekabet edebilmesi için en gerekli silah kalitedir. Türkiye'de süt ve süt ürünleri sanayisinin karşı karşıya olduğu sorunlara bakıldığında bunların çoğunlukla kalitesizlikten kaynaklandığı görülmektedir. Bu araştırmanın amacı ISO 9000:1994 Jtajite Güvence Sistemi'ni uygulamakta olan bir süt ve süt ürünleri işletmesinin revize edilmiş olan ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ni uygulamaya başlamasından sonra performansında ne gibi değişiklikler meydana geldiğinin gösterilmesidir. Bu araştırmada ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 9000:1994 Kalite Güvence Sistemi'ne getirdiği yenilikler, performans kavramı ve performans boyutları anlatılmıştır. Seçilen süt ve süt ürünleri işletmesinin hangi performans boyutları açısından inceleneceği belirlenmiş ve belirlenen boyutlar doğrultusunda işletmeyle yapılan yüz yüze görüşmelerle veriler toplanmıştır. Araştırma bulgularının incelenmesi sonucu ele alınan etkenlik, verim yararlanma, kalite, verimlilik, çalışma yaşamının kalitesi ve yenilik boyutlarında işletmenin ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ni uygulamasıyla gözle görülür iyileşmeler kaydettiği gözlenmiştir. Sonuç olarak ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin işletme performansına olan iyileştirici etkisi bu araştırmada açıkça görülmektedir. Öneriler bölümünde ISO 9000:2000 Kaj^e^öjnetim. Sistemi'nin işletme performansına olan iyileştirici etkisinin yanında, üreticiye, tüketiciye ve ülke ekonomisine olan olumlu etkileri de sıralanmıştır. Sonuçta özellikle süt ve süt ürünlerinin ülke için önemi göz önüne alındığında, işletmelerin insan sağlığına zarar vermeyen ürünleri üretmek, kaliteyi elde etmek, müşteri memnuniyetini sağlamak, performansı artırmak ve pazarda rekabet edebilmek için ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi'ni uygulamalarının gerekliliği açıkça görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kalite, Performans, Verimlilik, Süt, Süt Sanayii. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master THE EFFECT OF TS-EN-ISO 9000:2000 QUALITY MANAGEMENT SYSTEM TO FIRM'S PERFORMANCE IN MILK AND MILK PRODUCTS FIRMS Burcu KUMBAY Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Yasemin ORAMAN 2003 Turkey is a self-sufficient country in producing milk and milk products and in 10 billion dollar milk market there is a big competition between the firms making modern and high quality production and the firms making poor quality production with primitive methods. Nowadays, Turkey is working to include EU so in this critical period of time the most necessary weapon for firms to compete each other is quality. In Turkey milk industry is face to face with the problems which are mostly based on poor quality. The aim of this research is showing the changes in performance of a model milk and milk products firm which was using ISO 9000:1994 Quality Safety System, after using ISO 9000:2000 Quality Management System; the revized type of ISO 9000:1994. In this research ISO 9000:2000 Quality Management System and the innovations it has brought to ISO 9000:1994 Quality Safety System, the performance concept and performance dimensions are given. It was determined in which performance dimensions of the choosen milk and milk products firm would be examined and the datas were collected by face to face meetings made with the choosen firm. The results of the research found by examining performance dimensions like quality, productivity, innovation and working place's quality are showing that the model firm has noticable improvements by using ISO 9000:2000 Quality Management System. At the result the improving effect of ISO 9000:2000 Quality Management System is showing in this research. In suggestion section; besides the improving effect of ISO 9000:2000 Quality Management System to firm's performance, it's positive effects to producers, consumers and the country are given. At the result, especially in milk and milk products industry it is obvious that firms have to use ISO 9000:2000 Quality Management System to have quality, produce products without giving any harm to human health, to have consumer satisfaction, to increase their performance and to compete with each other in market place. KEY WORDS: Quality, Performance, Productivity, Milk, Milk Industry. IV