Buhar türbinli elektrik enerjisi jeneratör temelli tasarımı
Design of a steam powered turbo-generator foundation
  1. Tez No: 136501
  2. Yazar: BAHRİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜNER, DOÇ. DR. M. TUĞRUL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
BUHAR TÜRBİNLİ ELEKTRİK ENERJİSİ JENERATÖR TEMELİ TASARIMI ÖZET“Buhar türbinli elektrik enerjisi jeneratör temeli tasarımı”konulu bu çalışmada, kurulu gücü 12.4 MW olan ve yıllık ortalama olarak yaklaşık 105 GWh enerji üreten bir kojenerasyon ünitesinde bulunan Turbo-jeneratör grubunun rezonans bölgesi civarındaki frekanslarda ve çalışma frekansındaki davranışı incelenmiştir. Çalışmada klasik analiz yöntemlerinden farklı olarak iki tabakalı zemin ortamında yüzeyde oturan makina temeli, 3-Boyutlu olarak modellenip makina-temel-zemin etkileşimini de göz önünde bulundurarak analizler yapılmıştır. ^EJaştjfcplastik zemin parametreleri tanımlaması yapılıp, makinada bulunan dönen parçalarının oluşturduğu merkezkaç kuvvetler sebebiyle oluşan dinamik etkinin sadece düşey bileşeni dikkate alınarak yapılan analizler sonucu elde edilen genliklerin makina üreticisi tarafından konulan sınırlar içinde olup olmadığı kontrol edilmiştir. Yeraltı suyu etkisi dikkate alınmaksızın yapılan analizler neticesinde temel sisteminin düşey titreşim genlikleri açısından yeterli olduğu görülmüştür. Ancak maksimum deplasman genliği beklendiği gibi rezonans frekansında değil de, çalışma frekansında meydana gelmiştir. Birinci bölümde çalışma ile ilgili geliştirilmiş analiz yöntemlerinden bahsedilip çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde makine ve temel tiplerinden kısaca bahsedilip yüksek hızlı makinalara ait temellerin tasarım esasları hakkında genel bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümde titreşim teorisi ve makina temellerinin tasarımında göz önünde bulundurulması gereken titreşim ölçütleri özetlenmiştir. Dördüncü bölümde zeminlerin dinamik davranışı ve dinamik zemin parametrelerinin belirlemesinde kullanılan deney yöntemleri verilmiştir. Beşinci bölümde analizler sırasında kullanılan sonlu elemanlar programı hakkında genel bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde sonlu elemanlar modelinin geometrik özellikleri yanında çalışmaya konu olan makinaya ait makina üreticisi tarafından verilen tasarım karakteristikleri, tesisin bulunduğu yerdeki zemin şartları ve kullanılan zemin davranış modeli açıklanmıştır. Son bölüm olan yedinci bölümde analizlerden elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılarak ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A STEAM POWERED TURBO-GENERATOR FOUNDATION SUMMARY In this thesis entitled“Design of a Steam-Powered Turbo-Generator Foundation”, the behavior of a turbo-generator plant of 12.4 MW nominal power, producing, on the average, about 105 GWh of energy per year, was investigated around the resonant and working frequencies. In the present study, apart from classical analysis methods, analyses were performed taking into account the soil-foundation- machine interaction using a 3-dimensional model with a block foundation resting on the surface of a two layered soil medium. In the modeling phase, elasto-plastic soil parameters were defined and assigned to the soil elements and only the vertical component of the centrifugal forces caused by the operation of machine was taken into account. The displacement amplitudes obtained from the analyses were compared with the limits specified by the manufacturer. The results of analyses that performed without considering effect of underground water showed that the foundation system is sufficient for the vertical vibration amplitudes. However, the maximum displacement amplitude occurred, as estimated not at the resonance frequency but the operating frequency. In the first chapter some information on analysis methods reported in the related literature are cited, and then the objective and scope of the study are defined. In the second chapter, following a brief presentation of information on the types of machines and the foundations, general information on design criteria about high speed machine foundations are presented. In the third chapter, vibration theory and the design criteria to be taken into account for machine foundations are given. The fourth chapter contains information on dynamic soil behavior and experimental methods for determining the dynamic soil parameters. In the fifth chapter, general information about the finite element program used for performing the analyses is given. The sixth chapter contains information about geometrical properties of finite element model used as well as design characteristics proposed by the vendor of machine and soil conditions where the plant is installed. In the concluding chapter, interpretations of the analyses results and proposals for future studies are presented.