Sıvı geçiş metal ve metal alaşımların atomlararası çok cisimli uzun menzilli gömülü atom potansiyelleri ve yapısal özellikleri
The Interatomic many body long-range embedded atom potentials and structural of the liquid transition metals and metallic alloys
- Tez No: 136506
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sıvı geçiş metal ve metal alaşımlarındaki atomlar arası jjtkjleşmeler çok cisimli uzun menzilli Finnis-Sinclair tipi gömülü atom potansiyelleri olan Sutton-Chen potansiyelleri kullanılarak elde edilmektedir. Metalik materyallerin atomik yapılarının anlaşılmasında ve metalik atom guruplarının bilgisayar benzetişim çalışmalarında yaygın olarak kullanılan; henüz sıvı metalik sistemlere uygulanmamış olan çok cisimli Sutton-Chen (SC) tipi ampirik potansiyeller sıvı metaller için sıvı sistemlerinin deneysel verileri kullanarak parametrize edilmiştir. Farklı parametrizasyon yöntemleri ile elde edilen çiftler potansiyelleri Varyasyonel düzenlenmiş hypernetted chain (VMHNC) sıvı yapı teorisi kullanılarak sistemlerin statik yapı faktörleri ve çiftler dağılım fonksiyonlarının hesaplanması ile test edilmiştir. Ayrıca SC potansiyelleri sıvı metal alaşım sistemlerine genişletilmiş ve metal alaşım sistemleri için yeni bir SC potansiyelleri formu verilerek alaşım sistemlerinin kısmi yapı faktörleri ve karışma entalpileri hesaplanarak deneysel sonuçlar ve literatürde verilen diğer teorik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, interatomic interactions are calculated by using Sutton-Chen (S-C) potentials in which are long-range N-body Finnis-Sinclair type embedded atom potentials. Many body SC type empirical potentials which are commonly used for understanding the atomic structures of metallic materials and computer simulation process of metallic atom clusters that are not applied to liquid metallic systems yet, are parametrized by using the experimental value of liquid systems for the liquid metals. The pair potentials obtained by different parametrization method are tested by calculating static structure factors and pair distribution functions of the systems with the Variational Modified Hypernetted Chain (VMHNC) liquid structure theory. Furthermore, SC potentials are extended to liquid metal alloys and the partial structure factors and enthalpy of mixing of alloys have been calculated by a new proposed form of SC potentials for these systems and calculated results are compared with experimental and other theoretic results given in literature. 11