Vücut sıvıları ve üriner sistem taşlarında alevli AAS ile Pb, Zn, Fe, Mg ve Cu tayini
Pb, Zn, Fe, Mg and Cu elements are assigned with the flame atomic absorption spectrophotometer in the urinary tract stones and in the blood serum and urine examples of this patients
  1. Tez No: 136505
  2. Yazar: SERDAR SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Üriner. sistem taşların oluşumuyla ilgili olarak birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorilerden biri de inhibitor eksikliği teorisidir. Bu bağlamda eser elementlerin taş oluşumunda inhibitor etkileri olabileceği varsayımı gündeme gelmiştir. Çalışmamızdaki amaç, belirtilen elementlerin üriner sistem taşlarında inhibitor etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada kurşun (Pb), çinko (Zn), demir (Fe), magnezyum (Mg) ve bakır (Cu) elementleri, üriner sistem taş hastalarının serum, idrar örneklerinde ve taşlarında alevli atomik absorpsiyon spektrofotometrisi (FAAS) ile tayin edilmiştir. Çalışılan örneklerde organik maddeler nedeniyle girişimlerin söz konusu olması (FAAS'de) nedeniyle 'Standart îlave Metodu' uygulandı. FAAS yöntemiyle patolojik olarak böbrek taşı hastası ve geçmişinde böbrek problemi olmamış (kontrol grubu) sağlıklı kişilerde (34 + 26); idrar, kan serumu ve hastaların taş örneklerinde eser elementlerin (Pb, Zn, Fe, Mg ve Cu) analitiksel değerlendirmesini bu çalışmamızda gerçekleştirdik. Çalışmamızda kan serumu için hasta grubunda konsantrasyonları Pb 1.17 ± 0.39 ug/L, Zn 0.86 ± 0.64 ug/L, Fe 5.31 ± 4.21 ug/L, Mg 16.7 ± 5.78 ug/L ve Cu 0.49 ± 0.18 ug/L'dir. Kontrol grubunda ise konsantrasyonlar Pb 0 ug/L, Zn 2.18 ± 1.39 ug/L, Fe 6.32 ± 3.30 ug/L, Mg 15.1 ± 3.00 ug/L, Cu 0.36 ±0.15 ug/L'dir. Hasta grubunun İdrarmdaki konsantrasyonlar Pb 0.12 ± 0.09 ug/L, Zn, 0.016 ± 0.021 ug/L, Fe 0.07 ± 0.12 ug/L, Mg 2.32 ± 0.52 ug/L ve Cu 0.03 ± 0.02 ug/L, kontrol grubu için ise Pb 0.06 ± 0.06 ug/L, Zn 0.05 ± 0.04 ug/L, Fe 0.09 ±0.10 ug/L, Mg 4.79 ± 2.98 ug/L, Cu 0.04 ± 0.01 ug/L'dir. Ayrıca hasta grubunun taş analizlerindeki konsantrasyonlarda Pb 2.41 ± 2.80 ug/L, Zn 253.08 ± 265.9 ug/L, Fe 2.78 ± 2.27 ug/L, Mg 25.97 ± 22.4 ug/L ve Cu 0.25 ± 0.36 ug/L olarak bulunmuştur. Sonuçlan değerlendirirken Excel istatistik programı kullanılmıştır, p değerlerine göre iki veri dizisi arasında p < 0.05 ise aralarında anlamlı bir fark var demektir. Çalışmamızda serum demir ve magnezyum düzeylerinin hasta ve kontrol grubu için önemli derecede bir anlam içerecek kadar farklı olmadığım gördük. Serum Zn(p< 0.05), Cu (p < 0.05) ve Pb (p < 0.05) düzeyleri hasta ve kontrol gurubuna göre anlamlı farklıdır. Aynı şekilde idrar demir ve kurşun düzeyleri için anlamlı bir fark olmadığı buna karşın idrar Mg (p < 0.05), Zn (p < 0.05) ve Cu (p < 0.05) düzeylerinin anlamlı derece farklı olduğu saptandı.buna karşın idrar Mg (p < 0.05), Zn (p < 0.05) ve Cu (p < 0.05) düzeylerinin anlamlı derece farklı olduğu saptandı. Bizce daha fazla sayıda hasta üzerinde, yaş grupları göz önüne alınarak ve taş cinsleri ayrı ayrı gruplar halinde ve farklı bölgeler de ele alınarak yapılan çalışmalar daha gerçek sonuçlara götürecektir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are lots of theories about stone formations. One of them is inhibitor deficiency theory. In this context, an hypothesis occurred that trace elements may have inhibitor effects in the stone formation. The intention in this study is, researching inhibitor effects of the indicated elements in the urinary tract stones. In this study, lead (Pb), zinc (Zn), iron (Fe), magnesium (Mg) and copper (Cu) elements are assigned with the flame atomic absorption spectrophotometer in the urinary tract stones and in the blood serum and urine examples of this patients. In the Pb, Zn, Fe, Mg and Cu determinations by Flame Atomic Absorption Spectrophotometer (FAAS), a standard addition technique was used because of the influence of possible interference present in the sample. With the FASS method, kidney stone patients as pathologic and people in good health (34 + 26) and never been sick kidney in his past (control group); analitycal practice of trace elements in the urine, blood serum and patients stone examples in this study. In the blood serum; concentrations are in order Pb 1.17 ± 0.39 ug/L, Zn 0.86 ± 0.64 ug/L, Fe 5.31 ± 4.21 ug/L, Mg 16.7 ± 5.78 ug/L, Cu 0.49 ± 0.18 ug/L for patient group and are in turn in order Pb 0 ug/L, Zn 2.18 ± 1.39 ug/L, Fe 6.32 ±3.30 ug/L, Mg 15.1 ± 3.00 ug/L, Cu 0.36 ± 0.15 ug/L for control group, in our study. In the urine; concentrations are in order Pb 0.12 ± 0.09 ug/L, Zn 0.016 ± 0.021 ug/L, Fe 0.07 ± 0.12 ug/L, Mg 2.32 ± 0.52 ug/L, Cu 0.03 ± 0.02 ug/L for patient group and are in turn in order Pb 0.06 ± 0.06 ug/L, Zn 0.05 ± 0.04 ug/L, Fe 0.09 ±0.10 ug/L, Mg 4.79 ± 2.98 ug/L, Cu 0.04 ± 0.01 ug/L for control group. Besides, in the stone analyses of the patient group, concentrations are found in order Pb 2.41 ± 2.80 ug/L, Zn 253.08 ± 265.9 ug/L, Fe 2.78 ± 2.27 ug/L, Mg 25.97 ± 22.4 ug/L, Cu 0.25 ± 0.36 ug/L. Excel statistics program is used while comparing results, according to 'p' if p < 0.05 it means that there is a meaningful difference between two lines. In our study we see that there is no significant difference in the serum iron and magnesium levels between patient and control group. Serum levels Zn (p < 0.05), Cu (p < 0.05) and Pb (p < 0.05) are meaningful different. In the same way, there is no meaningful difference between urine iron and lead levels and although, urine levels Mg (p < 0.05), Zn (p < 0.05) and Cu (p < 0.05) are meaningful different. In our opinion, more patient, different age groups, different stone type groups and different regions must be taken into consideration for the realistic consequences. in