Trakya yöresinde çeltik tarımında kullanılan alet ve makinelerin işletme değerlerinin saptanması ve optimum mekanizasyon modelinin kurulması
Determination of management values of agricultural implements and machinery used in paddy production at Trakya region and forming of mechanization model
- Tez No: 136514
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TRAKYA YÖRESİNDE ÇELTİK TARIMINDA KULLANILAN ALET VE MAKİNELERİN İŞLETME DEĞERLERİNİN SAPTANMASI VE OPTİMUM MEKANİZASYON MODELİNİN KURULMASI Gıyasettin ÇİÇEK Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk ARIN 2003, Sayfa : 109 Jüri : Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Birol KAYİŞOĞLU Yard. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Çeltik günümüzde buğdaydan sonra en geniş ekim alanına ve üretimine sahip üründür. Bütün tarımsal ürünlerde olduğu gibi çeltik üretiminde de birim alandan elde edilen ürün miktarının artırılmasında tarım makinelerinin önemli etkisi vardır. Tarımsal üretimde amaç kısıtlı zaman içerisinde miktar ve kalitenin en az masrafla artırılması olduğuna göre çeltik üretiminde de tarım makinelerinden birim alan içinde minimum masrafla yararlanmayı sağlayacak plan ve programların kullanıcılara sunulması gerekir. Tarımsal işletmecilik problemlerinin çözümünde yaygın olarak kullanılan en önemli yöntemlerden biriside ^doğoiSâL, programlama., yöntemidir. Çeltik üretiminde doğrusal programlama yöntemini kullanarak tarım makineleri masraflarını minimizeedecek modellerin kurulması ve bilgisayar yardımı ile bu modellerin çözümü sonucunda büyük oranda ekonomiklik sağlanacaktır. Bu çalışmada çeltik üretiminde yaygın olarak kullanılan tarım makineleri ele alınmış, Microsoft Excel ve QSB paket programları kullanılarak doğrusal programlama yardımı ile makine masrafını minimize edecek makine setinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiş, tarım makinelerine ait veriler ve iklim verileri elde edilerek doğrusal programlama modeli oluşturulmuş ve bu model QSB paket programında çözülerek üç ayrı çözüm sonucu bulunmuştur. Makine sayılarını ondalıklı olarak veren SONUÇ 1 çözümünde rakamlar tam sayıya çevrilerek SONUÇ2 çözümü elde edilmiştir. Gerçek bir işletme sahibinin çeltik üretiminde kullandığı makine sayıları kullanılarak SONUÇ3 çözümü bulunmuş ve SONUÇ2 ile SONUÇ3 karşılaştırmıştır. Anahtar Kelimeler : Tarım makineleri, çeltik, doğrusal programlama II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ph.D. Thesis DETERMINATION OF MANAGEMENT VALUES OF AGRICULTURAL IMPLEMENTS AND MACHINARY USED IN PADDY PRODUCTION AT TRAKYA REGION AND FORMING OF A MECHANIZATION MODEL Giyasettin CICEK Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Agricultural Machinary Research Assistant Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Agricultural Machinary Mainscience Section Supervisor : Prof. Dr. Selçuk ARIN 2003, Page: 109 Jury : Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Birol KAYİŞO?LU Yard. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOGLU Nowadays, paddy is the most important crop that has the widest production amount and area following wheat. Agricultural machinery have important effects on increasing of yield as in other crops. Increase of quantity and quality with minimum cost is aim at agricultural yield in limited time. So, presentation of projects and programs that will provide benefit by minimum cost in unit area at paddy production. Linear programming method that is commonly used farm management problems is one of the most important methods. Forming of models that will minimize costs of agricultural machinery by using linear programming method and solving this models by using computer will provided economy at paddy production. IllIn this research machines that are used widely in paddy production were taken up. It was aimed that determination of machinery set that minimizes of machinery cost by using Microsoft Excel and QSB computer programs. In this research preceding researches were investigated, data on agricultural machinery and climatic data were obtained and linear programming model was formed and this model was solved at QSB programs. At result three different solutions were found. SONUC1 gives machinery numbers as decimal. SONUC2 was obtained by converting of SONUC1 from decimal to exact number. SONUC3 was found by using real machine numbers that is used by an paddy producer in his field. At the end of the research, SONUC2 and SONUC 3 were compared. Key Words : Agricultural Machinery, paddy, linear programming IV