Trakya bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen çeltik çeşitlerinin, çeşitli kurutma yöntemleriyle kurutulması ve prototip bir kurutucunun geliştirilmesi üzerine bir araştırma
Drying methods for rice cultivars grown in thrace area and developing a prototype dryer
  1. Tez No: 168144
  2. Yazar: GÖKSEL EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TRAKYA BÖLGESİNDE YAYGIN OLARAK YETİŞTİRİLEN ÇELTİK ÇEŞİTLERİNİN, ÇEŞİTLİ KURUTMA YÖNTEMLERİYLE KURUTULMASI VE PROTOTİP BİR KURUTUCUNUN GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Göksel EVCİ Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 2004, Sayfa: 102 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER,Prof. Dr. Selçuk Arın, Prof. Dr. Yunus Pınar, Prof. Dr. Bülent Eker, Ydr. Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Trakya yöresinde,sulanabilir alanlarda yetiştirilen çeltik, hasat edildikten sonra yüksek nem içeriği nedeniyle kurutulmak zorundadır. Bu çalışmada çeşitli yöntemlerle kurutulan çeltiğin,kurutma sonu kınksız pirinç randımanları belirlenmiştir. Kınksız randımanı maksimum seviyelerde elde edebilmek için,hasat nemine bağlı olarak en uygun kurutma nemi değerleri,maksimum randımanın alındığı çeşit bazında en uygun hasat nemi değerleri belirlenmiştir. Denemede Osmancık ve Baldo çeşitleri kullanılmıştır. Osmancık çeşidi %22-24 hasat neminde hasat edildiğinde en yüksek randımanı vermiştir. Baldo çeşidi için bu değerler %20-22 'dir. Hasat nemine bağlı olarak optimum kurutma değerleri için şunlar söylenebilir; Hasat nemi arttıkça maksimum randımanın alındığı kurutma nemi oranlan da artmıştır. Kurutma nemi-Hasat nemi arasında“Kurutma Nemi=(4.66+0.59 x hasat nemi)± 0.54”ilişkisi bulunmuştur. Çeşit farkı gözetmeksizin verilerin değerlendirilmesi sonucunda, prototip kurutucuda kurutma havası sıcaklığına, hasat nemine ve çeltik çeşidine bağlı olarak randımanı veren bir denklem elde edilmiştir. Yine kurutma verileri yardımıyla, güneş ve gölgede yapılan kurutmalarda, depolama nemi olan %14 'ün altına inildiğinde randımanda önemli azalma meydana gelmiştir. Ancak hızlı kurutmada %14 altına inildiğinde randıman oldukça azalmıştır. Buradan şu sonuca varılmıştır; Hasat nemine bağlı olan optimum kurutma nemine kadar hızlı kurutma yapılabilir.Bundan sonra depolama nemine kadar gölgede veya güneşte kurutma yapılmalıdır. Çeltik, optimum kurutma nemine kadar 45 °C, 55 °C ve 70 °C kurutma havası sıcaklıklarında kurutulmasında randıman bakımından fark oluşmamaktadır. 45 °C 'den yukarı sıcaklıklarda yapılan kurutmada çimlenme gücü önemli oranda düşmüştür. Anahtar Kelimeler : Çeltik kurutma, Prototip kurutucu, pirinç randımanı, hasat nemi, kurutma nemi. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Dissertation of Thesis Drying Methods For Rice Cultivars Grown In Thrace Area And Developing A Prototype Dryer Göksel EVCİ Thrace University The Institute Of Natural Sciences Farm Machinery Mainsciences Section Supervisor:Prof.Dr.Poyraz Ülger 2005, Page : 102 Juri : Prof.Dr.Poyraz ÜLGER Prof.Dr.Selçuk ARIN Prof.Dr. Yunus PINAR Prof.Dr.Bülent EKER Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIO?LU 111A higher head rice yield is the universal goal of the rice milling industry. During drying processes, kernel breakages occur. Rice have to be dried in Trakya Region because of its high harvest moisture content. Natural drying methods bin dryer and prototype dryer were used in this research. In the prototype dryer, the heated air degrees were 45 °C, 55 °C and 70 °C. Two rice varieties, Osmancık and Baldo, were used in that project. According to harvest moisture contents of rice, maximum milling rice yield were different. Rice which were harvested at different moisture content must be dried at optimal drying moisture to provide high head rice rate but that the final stages of drying to % 12 or %14 moisture should be conducted in the shade to avoid overheating and kernel cracking. As the result, there are optimum drying moisture rate for different rice harvest moisture content to avoid kernel cracking. The best harvest moisture content for Baldo is %20-22 moisture and %22-24 moisture for Osmancık to prevent broken rice. According the results of this research seed embryos were killed by temperatures greater than 45 °C and there low temperature drying regimes must be used shade drying can be also used by farmers for grain intended for seed. Head rice differences were not found between natural drying systems which were conducted in the shade and sun. Seed paddy can be dried in the sun and shade to %12 moisture safely. During drying processes, grain samples were taken from dry materials at different drying moistures to test their milling rice yield to predict the cracking of the grains. The best drying method (to reach maximum millin grice yield) is drying in the shade, second method is drying in the sun, third drying in bin dryer with air heated by 45 °C, fourth drying in prototype dryer with air heated by 45 °C, fifth drying in the prototype dryer with air heated by 55 °C and the last method is drying in prototype dryer with air heated by 70 °C. But statisticaly first three method are same from the point of view of kernel cracking rate. Key words : Rice drying, prototype dryer,milling rice yield,harvest moisture,drying moisture. IV