Bazı sebze ve meyve tohumlarında görülen dormansinin, proteinlerle ve fenolik maddelerle ilişkisinin saptanması
The determination of the relationship between the dormancy seen in some vegetable and fruit seeds and proteins and phenolic compounds
  1. Tez No: 136529
  2. Yazar: SERDAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET BAZI SEBZE VE MEYVE TOHUMLARINDA GÖRÜLEN DORMANSİNİN, PROTEİNLERLE VE FENOLİK MADDELERLE İLİŞKİSİNİN SAPTANMASI Bu çalışma, Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ve fakülte laboratuarlarında yürütülmüştür. Bazı bitki tohumlarında görülen dormansi, kültürel yetiştiriciliği yapılan türlerde çimlenmede olumsuz bir faktördür. Bu konu üzerine birçok araştırma yapılmışlar. Bunlara ilave olarak bu çalışma ile, dormansi gösteren bazı sebze ve meyve tohumlarının protein ve fenolik maddelerinin dormant ve dormant olmayan tohum ve tohum kısımlarındaki (kabuk) değişimleri sodyum dodesil sülfat poli akrilamid jel elektroforez (SDS-PAGE) ve ince tabaka kromotografisi (TLC) metotları ile araştırılmıştır. Elde edilebilecek sonuçlarla protein ve fenolik maddeler dormansi ile ilişkflendirilmeye çalışılacaktır. Elde edilen sonuçlara göre meyve tohumlarında, protein bant desenleri dormansinin kırılması (giderilmesi) ile sayıca azalmıştır. Kabuklarda ise protein bant desenleri bulunmamıştir. Bu sonuç kabukta protein depolanmamasına! bir sonucudur. Protein bant desenleri göstermiştir M meyve tohumlarında daha fazla protein mevcuttur ve dormansi ile proteinlerdeki değişim daha belirgindir. Elma kabukları hariç meyve kabuklarında ve meyve tohumlarında fenolik maddelere rastlanılmamıştır. Sebze tohumlarında protein bant desenlerinin dormant hale getirilen sebze tohumlarında azaldığı görülmüştür. Fenolik maddelerin ise dormansinin değişimiyle sayıca değişmediği, sadece bant kalınlığı ve yoğunluğunun değiştiği saptanmıştır. Sonuç olarak; meyve tohumlarında katlamayla (dormansinin kırılması) ve sebze tohumlarında yüksek sıcaklık uygulamasıyla (dormant hale getirme) protein ve fenolik maddeler genelde azalma şeklinde değişmiştir. İleri çalışmalarla bunların birebir tanımlanması yaralı olacaktır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DETERMINATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE DORMANCY SEEN IN SAME VEGETABLE AND FRUIT SEEDS AND PROTEINS AND PHENOLIC COMPOUNDS This work was made in Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Horticulture laboratories. The dormancy which was seen in some plant seeds is a negative factor for germination in cultivated species. So much research was made on this subject As an additional to them, in this research, the change of proteins and phenolic compounds in seeds and seed parts which is dormant or non-dormant for some vegetable and fruit seeds which shows dormancy was investigated according to the SDS-PAGE and TLC methods. According to the results, protein band design in fruit seeds were reduced in number when dormancy was broken. No protein band designs were found in seed coat. This is the result of no protein storage in seed coat. According to the protein band designs there were more protein in fruit seeds and the change with dormancy was more noticeable. No phenolic compounds were found in fruit seeds and coats except apple seeds. The protein band designs were less in vegetable seeds which were made dormant. Phenolic compounds were changed in thickness and density but not in number with the change of dormancy. As a result, the protein and phenolic compounds were changed (generally reduced) in fruit seeds with the stratification (breaking the dormancy) and in vegetable seeds with the application of high temperatures (making dormant). It will be useful to make the separate definition of them in future works.