Betonarme çerçevelerin göçme mekanizmalarının araştırılması
Studying the collapse mechanism on reinforced concrete frames
  1. Tez No: 136534
  2. Yazar: RABİA NİĞDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Deprem bölgesinde yapılacak olan yapılarda, gerçekleşme olasılığı olan şiddetli depremlerde yapının taşıyıcı sisteminde hasar olabilir ama yapının göçerek can kaybma sebebiyet vermemesi istenir. Yapının göçmesi onun mekanizma oluşturacak kadar,sisteminde plastik mafsal oluşması halinde meydana gelir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, tek katlı 2 açıklıklı betonarme bir binanın göçme mekanizmaları incelenmiş.Binanm kesitleri değiştirilerek, farklı durumlarda hangi göçme mekanizmasına sahip olduğu araştırılmıştır. Birinci bölümde, konuya giriş yapılarak, çalışmanın amaç ve kapsamı anlatılmıştır. İkinci bölümde, malzeme tanıtımı ve bunları detaylı açıklamaları yer almaktadır. Üçüncü bölümde, betonarme kesitlerin çeşitli eksenel yük düzeylerine göre moment- eğrilik ilişkileri irdelenmiştir. Burada Response-2000 ve Uğur Ersoy ve Güney Özcebeci'nin elektronik hesap tabloları yöntemi kullanılmıştır. Dördüncü bölümde, yapıların plastik analizinde göçmenin tarifi, betonarme bir çerçevenin göçme mekanizmaları irdelenmiştir. Beşinci bölümde,betonarme çerçevelerin göçme hesabının nasıl yapıldığı ve bu konuyla ilgili örnekler mevcuttur. Burada çerçevelerin çözümü için Sap-2000 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT STUDYING THE COLLAPSE MECHANISM ON REINFORCERD CONCRETE FRAMES On the structures built in the areas subjected to earthquakes, it is desired that the structure should be able to resist major earthquakes without collapse and saving lifes but with some structural and nonstructural damage. This study is prepared as amaster thesis and in this study a structure of one story and two bay is consider and complate hinge formation is established.Especially to see the size effect, the same structure with different cross-section is analyzed. In the first part of this study, the goal of this study is explained. In the second part, the properties of the material are introduced in detail. In the third part, the monument curvature relation for different cross-section and for different axial load level are established.For this purpose two different methods which are Response-2000 and procedure established by Ersoy & Özcebe are used. In the fourth part, the collapse mechanism in plastic analyses of reinforced concrete structures are analysed and the collapse mechanism is explained in detail for reinforced concrete frames. In the fifth part, it has been explained, how to reinforced concrete frame is treated for its collapse mechanism. Examples related to this topic are given. For analysing the frames computer program named S AP-2000 is used.