4-klorofeniliminometil-(4'metil benzen)'in DMSO-I2-H2SO4'lü ortamda elektrofilik sübstitüsyonu
The Electrophilic substitution of 4-chlorophenyl iminomethyl-(4-methyle benzene) in the medium of OMSO-I2-H2SO4
- Tez No: 136540
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada 4-metil benzaldehit ve 4-kloraminden elde edilen 4-klorofeııiliminometil 4'metilbenzen)tin (23) DMSO-I2-H2SCVÎü ortamda elektrofîlik sübstitöısyonu mcelenmiştir. 23 A ve B halkalarına bağlanan Rı, R2, R3 sübstitüentlerinin halka atomlarmdaki yükleri teorik olarak incelenmiştir. ö i? B I 11 a R1JL2JIR3=H,CH3^H2aC13r^02 b Rl =R3 Jî R2=H,CH3^H2sCl,Br^02 c.R2=R3 R1=H5CH35]SIH2,C13r;>N02 d R3=C1R2=H R1=H,CH3JSIH2,C13r^02 e.R!=CH3R2=H R3=H,CH3^SlH2,C13r^02 £R2=HR1=CH3R3=C1 a, b, c, d, e, f, yapılarına elektron verici grup bağlandığında grubun bağlandığı halkanın yüklerini artırmıştır. Elektron çekici grup eklendiğinde ise yükleri azaltmıştır, f yapısmda ise metil B halkasında, klor ise A halkasında yükü arttırmıştır. Olası iyotlu bileşiğin formülü yük ve tepkime ısılarından bulunmuştur. Hesaplama sonucunda iyotun elektrofîlik olarak A halkasına bağlanma olasılığı diğer olasılıklardan yüksek bulunmuştur. Elde edilen iyotlu bileşiğimiz 4-kİorofeniliminometil-(2'-iyodo, 4'metil benzen) (34) olarak çıkmaktadır. Deneysel olarak Shiff bazından (23) DMSO-I2-H2S04'lü ortamda oluşan ürününde A halkasında iyotlanma ürün olma olasılığı yüksektir. Zaman ve maddi yetersizliklerden dolayı bileşiğin *H ve 13C NMR'leri ile kütle spektrumları alınamamıştır. Daha sonra alınacaktır. Preperatif ÎTK'da izole edilen bileşiğin (34) LR., UV spektrumları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work the electrophilic substitution of 4-cWorophenylintinomethyl-(4 'methyl benzene) while was obtained 4-methylbenzaldehyde and 4-chloro aniline in the medium of DMSO-I2- H2S04 is investigated. The effect of the substitutients on the (A and B) rings (Ri }R2,R3) to the charge of the ring atoms is in vestigated teoretically. «^Sv bJElx «R3Jİ R2=H,CH3 JvHİ2,C13r,N02 c. R2=R3 R1=H,CH3jNH23Cl,Br5N02 d.R3=ClR2=H R1=H,CH3,NH2,C13r>N02 e.R!=C2l3R2=H R3=H,CH3J?râ:2,C13r^î02 £R2=HR1=CH3R3=a When the electron dometing groups are attached to the rinp (a, b, c, d, e and f), the charge of the ring that is substitued with those groups are increased. But when the electron with drawing groups are attached the charges are decreased. In the structure of the methyl group is incressed the charges in ring B; chloro group increassed the charges in ring A. The formula of the probable iodine compound is found from their charges and from the heat of reaction. After the calculations the probablity of ataching of iodine as an electrophile to the ring A is found higher than the other probabilites. Then our iodinated compound will be 4-cWorophenyliminomethyl-(2'-iyodo, 4'-methyl)benzene (34). The probabilty of iodination of ring A is higher as an experimental product of the Schiff base with DMSO-I2-H2SO4 because of the time and our budget we couldn't take the products XH and 13C NMR it will be taken later. -Cl.HSC