Hidrostatik ve hidrodinamik yağlamanın teorik analizi
Theoretical analysis of hydrostatic and hydrodinamic lubrication
- Tez No: 136544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yağlamanın amacı sürtünme ve aşınmayı azaltmak amacı ile hareket eden yüzeyleri birbirinden ayırmaktır. Bu amaçla kullanılan maddelere de yağlayıcı adı verilir. Yağlayıcı maddeler katı, sıvı veya gaz şeklinde olabilir. Bu yağlayıcı maddelerden en çok kullanılanı olan sıvı yağlayıcılar, madeni yağlar, ioğal yağlar ve sentetik yağlar olarak sınıflandırılabilirler. Sentetik yağlar madensel yağların Dzellikleri kimyasal olarak laboratuarlarda geliştirilmiş türevleridir ve özellikle yüksek sıcaklıklarda tercih edilirler. En çok kullanılan katı yağlayıcılar ise grafit ve molibden disülfittir. Katı yağlayıcılar iconvensiyonel yağların veya greslerin yağlamada yetersiz kaldıkları yüksek sıcaklık çevre koşullarında kullanılırlar. En sık tercih edilen gaz yağlayıcı havadır. Gazlı hidrostatik yataklarda sürtünme sıfıra yakındır fakat yük taşıma kapasiteleri düşüktür. Bu nedenle genellikle yüksek hızda ve çok tıafif yükte çalışma gerektiren sistemlerde kullanılırlar. Bu çalışmada yağlayıcılar, yağlama türleri ve bu yağlama türlerinden hidrostatik ve hidrodinamik yağlama üzerinde durulmuştur. Anahtar kelimeler : Sürtünme, Tribology, Yağlama, Yağlayıcı
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The primary purpose of lubrication is to separate the moving surfaces to reduce wear and friction. And the material used for separation of the surfaces is called lubricant. Lubricant materials are available in solid, liquid or gas forms. Of all these lubricant forms the most common type, the liquid lubricants, can be classified as mineral, natural and synthetic oils. Synthetic oils are the derivatives of the mineral oils, whose chemical properties are improved under laboratory conditions. And they are well suitable for high temperature operations. The most commonly used solid lubricants are graphite and M0S2. Solid lubricants are used under extreme temperature environmental conditions where conventional oils or greases are insufficient for lubrication: The most preferred gas lubricant is the air. In gas lubricated hydrostatic bearings the friction is almost zero but the load carrying capacity is rather low. For this reason, they are usually preferred in systems where high speeds and light loads are encountered. In this study lubricants, lubrication regimes and of all these regimes hydrostatic and hydrodynamic lubrication are considered. Key words : Friction, Tribology, Lubrication, Lubricant