Karbon çeliğinin 0.1M hidroklorik asit çözeltisindeki korozyonuna bazı schiff bazlarının inhibitör özelliklerinin incelenmesi
Inhibition of corrosion of carbon steel in 0.1M hydrochloric acid solution by various schiff base
- Tez No: 136545
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZEN BEREKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada 0.1M hidroklorik asit ortamında karbon çeliğinin korozyonuna yapısında heteroaromatik substituent bulunan bazı Schiff bazlarının inhibitor etkisi potansiyodinamik ve EIS yöntemleri ile araştırılmıştır, inhibitor özellikleri araştırılan Schiff bazları 2-(( IE )-2-aza-2-pirimidin-2-ilvinil ) tiyofen ), 2-(( İZ )-l-aza-2-( 2- piridil ) vinil ) pirimidin ), 2-(( IE )-2-aza-2-( l,3-tiyazol-2-il ) vinil ) tiyofen ), 2-(( İZ - l-aza-2-( 2-tiyenil ) vinil ) benzotiyazol ) dür. İncelenen Schiff bazlarının anodik inhibitor olarak davrandıkları ve inhibitor etkinliklerinin içerdikleri substituent grupları ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Derişime bağlı deneylerden Schiff bazlarının 0.1M hidroklorik asit içerisinde Temkin adsorpsiyon izotermine uyacak şekilde adsorplandığı saptanmıştır. Adsorpsiyon izotermlerinden adsorpsiyon denge sabiti, Kads, adsorpsiyon serbest enerjisi, AGads, değerleri hesaplanmıştır. Sıcaklığa bağlı deneylerden de aktivasyon enerjisi, Ea, aktivasyon entalpisi, AH*, aktivasyon entropisi, AS*, gibi kinetik parametreler hesaplanmıştır. EIS yöntemi ile belirlenen inhibitor etkinlik değerleri potansiyodinamik yöntemle belirlenen inhibitor etkinlik değerleri ile karşılaştırıldığında, rakamsal olarak aynı olmamakla birlikte inhibitor etkinlik sıralaması bakımından her iki yöntemin birbirleriyle uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Potentiodynamic and AC Impedance studies were carried out on the inhibition of the corrosion of carbon steel in 0.1M hydrochloric acid solution by various Schiff bases containing heteroaromatic substituents. The examined Schiff bases were 2-((lE)- 2-aza-2-pyrimidin-2-ylvinyl)thiophene), 2-((lZ)-l-aza-2-(2-pyridyl)vinyl)pyrimidine), 2-((lE)-2-aza-2-(l,3-thiazol-2-yl)vinyl) thiophene), 2-((lZ)-l-aza-2-(2- thienyl)vinyl)benzothiazole). It was found that the examined Schiff bases to behave as anodic inhibitor and inhibition efficiencies were seemed to be closely related with the kind of substituents. Potentiodynamic experiment carried out at different concentration of studied Schiff bases reveal that these compounds are adsorbed on steel surface and the adsorption obey Temkin's adsorption isotherm. From the adsorption isotherms values of equilibrium constant, Kads, values of free energies of adsorption, AGads, were calculated. Activation parameters of the corrosion process such as activation energies, Ea, activation enthalpies, AH* and activation entropies, AS*, were calculated from the obtained corrosion rates at different temperatures. Inhibition efficiencies of studied Schiff bases, obtained by EIS technique and potentiodynamic experiments, are not same numerically. But the inhibition orders of these compounds, obtained by these two methods are same.