Isı pompası ile sıcak su hazırlanması
Preparing hot water by heat pump
  1. Tez No: 136548
  2. Yazar: FATİH MEHMET TÜRKMENOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Evlerde şehir şebekelerinden sağlanan suyun kullanım amacı ile ısıtılması genellikle elektrikli termosifon ve şofbenler vasıtasıyla yapılır.Enerjiyi tasarruflu kullanan ısı pompalan ile kullanım suyu hazırlanması, ısı pompasının projelendirilmesi,farklı akışkanlar ile karşılaştınlması,maliyet hesaplan bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Hava kaynaklı olarak yapılan ısı pompası elektrik enerjisi kullanarak çalışmakta olduğundan doğalgaz veya likit petrol gazı kullanılan şofbenler yerine elektrikli termosifonla karşılaştmlmıştır. Günlük yaşamda ve sanayide toplam enerji tüketiminin büyük bir kısmım ısıtma ve soğutma uygulamalan oluşturmaktadır.Petrol,doğalgaz ve kömür gibi fosil enerji kaynaklannın giderek azalması, çalışmaları enerji kullanımında verimliliğin artınlmasına ve alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir.Isı pompası uygulamalanda bu açıdan önem kazanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde ısı pompalan ve elemanlan hakkında bilgi verilmiş daha sonra soğutucu akışkanlar ve seçim kriterleri hakkında geniş bilgi verilmiştir.Projelendirme aşamasına geçildiğinde deney amaçlı bir ısı pompası için çevrim değerleri belirlenerek hesaplamalan verilmiş ve prototipi yapılarak deneyleri farklı sıcaklıklarda yapılmıştır. Sonuç bölümde ise elektrikli termosifonun ve ısı pompasının karşılaştırmalan ve maliyet analizleri yer almaktadır. ııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to increase in world population and industrializetion, enery leakage is a major problem of humanity. Most of energy is consumed in both daily life and heating-cooling applications in industry. Decrease in source of fossil energies like petrolium, natural gas and coal causes more searches for efficient usage of today's energies and new energy sources. Mechanic heat pumps that work by electricity are know as efficient energy consuming heating systems. In this study, preparation of daily hot water by heat pump and according to other heating system efficiency of that system is analyzed. In houses, in order to heat water, generally, thermosiphons and flash heaters are utilized. Heat pump designed in this study is compared with thermosiphons because the other systems use petrolium and natural gas as a energy source but thermosiphons in houses utilize electricity like similar to designed heat pump.While the energy consumption efficiency is compared, systems is analyzed at maximum and minimum limits and all advantages and disadvantages are presented. First of all, a detailed explanation about heat pump which is a heating-cooling cycle is presented then design of the system is realised. Design of heat pump consists of selection of design components of the heating cycle additionally, all calculations for selection of components are given in detailed in this study. Finally, in final chapter, results of comparison of other heating systems with designed heat pump in this study is evaluated and their cost analyzes are presented. IV