Atmosfer basıncında oksijen plazması (corona deşarj) kullanarak Staphylococcus (stafilokok) bakterisinin sterilizasyonu
Staphylococcus was sterilized using oxygen discharge (corona discharge) under atmospheric pressure
- Tez No: 136549
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Atmosferik basınçta oksijen plazması (corona deşarj) kullanarak değişik parametrelerde (akım, elektrotlar arası uzaklık, zaman, yükseklik) Staphylococcus (stafilokok) bakterisinin sterilizasyonu yapılmıştır. Bakteriler mikroskobik canlılardır ve her yerde, her türlü ortamda yaşarlar. Bunların bir çoğu zararsızdır ve ekolojik dengenin sürmesinde önemli işlevleri vardır. Bazıları ise insanlar ve hayvanlar için hastalık yapıcıdır. Bu hastalıkların bir çoğunun sebebi hava yoluyla taşınan, büyük çoğunlukla sadece kapalı ortamlarda yayılmaya müsait olan mikroplardır. Bu hastalıklara yol açan mikroorganizmaları azaltmak hatta yok etmek için çeşitli sterilizasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Sterilizasyon, bütün canlı milcroorganizmalann, canlı sporların, viroitlerin, toksinlerin, kısaca hastalık yapsm veya yapmasın bütün mikroorganizmalann fiziksel ve kimyasal işlem ve araçlarla yok edilmesi işlemidir. Sterilizasyon için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de plazma ile sterilizasyondur. Plazma ile sterilizasyon ile 1960 dan günümüze kadar çeşitli teknikler denenmiştir. Bu tekniklerden birisi olan ve bu tez çalışmasında kullanılan bir teknik olan atmosferik basınçta corona deşarjdır. Deneylerimizde corona deşarj kullanılmış olup oksijenin corona deşarj ile yüksek elektrik alana maruz bırakılması sonucu, ozon ve ultraviole ışın oluşur. Ozon son derece aktiftir ve ortamda bulunan her maddeyi oksitler.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, Staphylococcus was sterilized using oxygen discharge (corona discharge) with vorious parameters (current,distance between elektrodes,time,height) under atmospheric pressure. Bakteria are microscopical, and they live in every where, in every kind of environment. Most of them are harmless and have significant fuctions for ecological balance. But some of them cause illnesses for humans and aimals. The cause of these ilnesses mostly microbes being carried in air that can spread mostly only in closed environments. Sterilization methods are improved to reduce, even to remove microorganisms causing ilness. Sterilization is to remove all kinds of living microorganisms like spores, viroits,toxins whether they cause ilnesses or not. There are many kinds methods for sterilization. One of them is sterilization with plasm. For sterilization with plasm, various techniques have been used sice 1960. one of these techniques, used in this study, is corona discharge in atmospheric pressure. İn our experiments, corona discharge is used, and oxygen is exposed to high electrical field with corona discharge, consequently ozone and ultraviolet radiation occurs. Ozone is extremely active and oxidizes every material in environment.