Aksu çayı (Antalya) Oligochaeta (Annelida) faunasının tespiti ve dağılışları
Determination and distribution of Oligochaeta (Annelida) fauna in the Aksu stream (Antalya)
- Tez No: 136547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİME ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Lotik ve lentik sistemlerde bentozda yer alan omurgasız hayvanlar sucul ekosistemlerin en önemli üyeleridir. Oligochaeta üyeleri ise hemen hemen her türlü su sisteminde, her mevsim yoğun olarak bulunabilmeleri ile bentik gruplar içinde en göze çarpan taban hayvanlarıdır. Oligochaeta üyelerinin besin çevirimine ve biyoturbülasyona aktif olarak katılmaları önemlerim bir kat daha arttırmaktadır. Bununla birlikte başta balıklar üzere pek çok sucul canlının (başta Chironomidae üyeleri ve pek çok Crustacea türü) besinim oluşturmaktadır. Bu çalışmada daha önce üzerinde omurgasız faunasının belirlenmesine yönelik bir çalışma yapılmamış olan Aksu Çayı Oligochaeta Faunası ve dağılımları araştırılmıştır. Çalışma süresince Aksu Çayı ve kollanndan Eylül 2002- Ekim 2003 tarihleri arasında, belirlenen 13 istasyondan örnekler toplanmış ve suyun bazı fîzikokimyasal özellikleri de (çözünmüş oksijen, biyolojik oksijen ihtiyacı, pH, sıcaklık, tuzluluk gibi) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Tubifîcidae familyasından 7, Naididae familyasından ise 10 olmak üzere toplam 17 tür tespit edilmiş ve istasyonlardaki dağılışları belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin hepsi çalışma alam için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Included in the benthos in lotic and lenthic, invertebrate animals are the most important members of hydrophilic ecosystems. However, the Oligochaeta members are the most important conspicuous benthic animals, because they can be found intensely in every season and almost in all kind of hydrophilic systems. Their participation in food change and bioturbulation actively makes Oligochaeta members much more important. Also, they produce the food of many benthic animals (many Crustacea species, especially the members of Chironomidae) especially fishes. In this study, the Oligochaeta fauna of Aksu Stream and its tributaries on which a study about the identification of its Oligochaeta fauna has not been done before have been researched. Throughout the research samples were taken from 13 stations determined before from the Aksu Stream and its tributaries between September 2002 and October 2003. Also, some physico-chemical features (dissolved oxygen, biological oxygen demand, temperature, salinity, etc.) have been defined with this research. At the end of the study, 10 species from Naididae and 7 species from Tubificidae family, totally 17 species have been determined and their distribution in the study area have been identified. All of these 17 species are new records for the research area. n