Plazma ile oksidasyon yoluyla titanyum üzerine TiO2 kaplanması
Deposition titaniumdioxide on titanium by oxidation method
  1. Tez No: 136550
  2. Yazar: ÖZGÜR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Bu çakmada, plazma ile oksidasyon yoluyla titanyum üzerine değişik parametrelerde (sıcaklık ve basınç sabit, ortalama akım, elektotlar arası uzaklık, zaman değişken ) titanyumdioksit kaplamak istenmiştir. Ayrıca, kaplanan tabakaların Enerji Dağılımlı Spektroskopisi ( EDS ) ile faz analizleri, optik mikroskop görüntüleri ve tabaka kalınlık ölçümleri yapılmıştır. Titanyum, geçiş metalleri grubundan gümüş grisi renginde çok sert ancak dövülmesi kolay bir metaldir, İleri teknolojinin her alanında kullanılmaktadır. Oksijen ile reaksiyona girmesi sonucu oluşan TİO2 sağlık alanındaki protez işleminden, teknolojideki sertleştirme işlemlerine kadar her alanda kullanılmaktadır. Oksitleme deneylerinde oksijen tabanın yüzeyinde oksit tabakası oluşturur. Titanyum üzerinde TİO2 oluşturmak oldukça zordur. Oksidasyon esnasında oksijen İyonları titanyuma zor girmektedir. Bu zorluğu aşabilmek için yeni bir yöntemle, plazma ile oksidasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY İn this study, ti taniumdy oxide has been wanted to deposite on titanium with different parameters ( temperature and pressure is constant, avarage current, the distance beetween electrode, time is variable ) by oxidation method with plasma. Also,fase analyses, optical microscope appearances and thickness of the deposited layer's meassures have been observed by Energy Dispersive Spectroscopy ( EDS). Titanium is a transition metal, with the colour of silver grey, very hard and easy to forge. It's used in every area of high-technology. TİO2, which occurs after it reacts oxygen, is used in every area from prosthesis in medical to hardening operations in technology. İn oxidation experiments, oxygens from oxide on the surface of base which they diffuse.İt's very diffucalt to from TİO2. Oxygen ions penetrate into titanium very diffucaltly during oxidation operation.