Simplisel objeler
Simplicial objects
- Tez No: 136551
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinde genel olarak, Simplisel Objelerin ve bazı özel Simplisel Yapıların oluşturuluş biçimlerinden bahsedilmiştir. Daha açık olarak; Bölüm 1 de Kategoriler,Funktor ve Doğal transformasyonlar konusunda genel bir bilgi verilmiştir. Bölüm 2 de Simplisel objelerin tanımı verilmiş homotopi ve simplisel dönüşümlerin homotopisinden bahsedilmiş, özel olarak birkaç Simplisel Küme örneği verilmiştir. Bölüm 3 de Simplisel Gru plar, bir simplisel grubun Moore kompleksi, Simplisel Abelyen gruplar konu larından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this thesis which consists of four section, generally, was given the construc tions of simplicial objects and some special simplicial structures. We work the construction of more complex structure replace of category theory. More precisely, first chapter consists of the definitions of categories, functors and second chapter consists of simplicial objects, homotopy and the homotopy of Kan complexes. In the third chapter, simplicial groups, The Moore complex of a simplicial groups, simplicial Abelian groups were given.,/»