Dolu gövdeli çelik kirişlerin boyutlandırlması ve konu ile ilgili bilgisayar programı
Design of steel plate girders and computer program
  1. Tez No: 136558
  2. Yazar: FARUK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı“Dolu Gövdeli (Yapma) Çelik Kirişlerin Boyutlandırılması ve Konu İle İlgili Bilgisayar Programı”dır. İnşa edilecek bir elemanın optimum boyutta olmasını sağlamak her inşaat mühendisinin başlıca görevidir. Bunu yaparken mevcut kaynak eserler, tecrübeler ve hayatımızı büyük oranda kuşatan teknoloji ürünü bilgisayarlardan faydalanmaktayız. Mühendislikte çözümler birçok sayısal değerin belli formüllerle birbiri ardına hesaplanıp, kıyaslanması uygun olan değerlerin seçilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bu akışı hızlandıracak cihazımız bazen hesap makineleri olmakta bazen de bilgisayarlar olmaktadır. Bilgisayarların kullanımında programlama dilleri büyük önem arz etmektedir. Dolu gövdeli kirişin optimum boyutlandırmasım ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştiren program, Turbo Pascal programlama dili kullanılarak hazırlanmıştır. Program hazırlanırken dolu gövdeli kirişlerin yapım standardını bize veren TS 648 ve konuyla ilgili yayınlar incelenmiş, yapılabilecek optimizasyon ve göz önünde tutulması gereken kriterleri de sağlayacak şekilde algoritma, buna bağlı akış diyagramı oluşturulmuş ve program yazılmıştır. Konu çözümlenmeden önce, başlangıçta çelik yapılar hakkında genel bilgi verilmiş, ardından dolu gövdeli kirişlerin hesap ve yapım kuralları anlatılmış, son bölümde ise söz konusu hesapları yapan bir bilgisayar programı hazırlanarak değişik örnekler çözülerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this M.Sc Thesis is designing of steel plate girders and computer programming. To obtain the optimum sizes of a building is the main task of Civil Engineers. During this process we use the reference books, experiences and computers. The solutions of engineering come true with calculating lots of numeric values one after other in known formulations, comparing and choosing the suitable results. Our tools which accelerate this process, is sometimes a calculator or a computer. While using the computers, of course programming languages have a great importance. The software for sizing of a plate girder is implemented with Turbo Pascal programming language. While writing this software, TS 648, which give the building standarts of plate girders and other reference books are studied, an algorithm, that obtain the optimisation and remarkable criterias, is built and using the flow diagram of the built algorithm, the sofware is implemented. At first general informations are given about steel constructions and then wide summary is made for plate girders. At last the software, applied criterias and results are presented.