Tungstenin bazik çözeltilerdeki anodik reaksiyonlarına difüzyon etkisi
Diffusion effect on the anodic reaction of tungsten in basic solutions
  1. Tez No: 136557
  2. Yazar: SİNEM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Bazik çözeltilerde tungstenin anodik reaksiyon karakteristikleri ve dönme hızına bağlı olarak anodik reaksiyon mekanizmalarına difüzyonun etkisi H3PO4/KOH tampon çözeltilerinde, 7.3 - 13.5 pH aralığında potansiyostatik ve potansiyodinamik polarizasyonlar ile döner disk elektrot metodu kullanılarak araştırıldı. Tungstenin açık devre potansiyelinin pH artarken, sabit 66 mV/pH eğimi ile azaldığı bulundu. Açık devre potansiyelinin üzerinde dönme hızının önemli bir etkisinin olmadığı görüldü. Bazik çözeltiler için iki farklı pH bölgesi gözlendi. Zayıf bazik çözeltilerin bulunduğu birinci bölgede (pH 7.3 - 11) anodik akımların pH' dan bağımsız olduğu bulundu. Bu nedenle bu bölge pH - bağımsız akım bölgesi olarak tanımlandı. Bu bölgedeki anodik akımların kinetik ve difüzyonun ortak kontrolü altında olduğu ve difüzyon etkisinin elektrot yüzeyinden çözeltiye yüzey WO42“ iyonunun yavaş difüzyonundan kaynaklandığı gözlendi. Güçlü bazik çözeltilerin bulunduğu ikinci bölgede (pH 11 - 13.5) anodik akımın pH arttıkça arttığı ve OH”iyonu için reaksiyon derecesinin pH 12' nin üzerinde 1 olduğu bulundu. Bu bölgede anodik akımların tamamen çözeltiden elektrot yüzeyine OH" iyonlarının yavaş difüzyonunun kontrolü altında olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In basic solutions the anodic reaction characteristics of tungsten and effect of diffusion on the anodic reaction mechanisms depend on the speed rotation were investigated in H3PO4/KOH buffer solutions in pH range 7.3 - 13.5 by using potentiostatic, potentiodynamic polarizations and rotating disc electrode technique. The open circuit potential was observed to decrease with a constant slope of 66 mV/pH, as pH increased. It was found that the effect of rotation speed on the open circuit potential was not significant. Presence of two different pH regimes was observed in basic solutions. In the first regime (weakly alkaline solutions; pH 7.3 - 11) the anodic currents were pH independent. Therefore this region was defined as pH - independent current region. It was observed that the anodic currents were under mixed control of reaction kinetics and diffusion, and diffusion effect was resulted from slow diffusion of surface WO42“ ions from the electrode surface to bulk of solution. In the second pH region (strongly alkaline solutions; pH 1 1 - 13.5) it was found that the anodic currents increased as pH increased, and above pH 12 the reaction order for OH”became one. In this regime the anodic dissolution was determined as under total control of slow OH' ion diffusion from bulk of solution to the electrode surface.