Ortak vektör yaklaşımı yöntemiyle TI TMS320C6711 DSK platformunda konuşmacıdan bağımsız gerçek zamanlı rakam tanıma
Speaker independent real time digit recognition using common vector approach method on TI TMS320C6711 DSK platform
  1. Tez No: 136565
  2. Yazar: SERKAN GÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIFAT EDİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, bir altuzay yöntemi olan OVY (Ortak Vektör Yaklaşımı) kullanılarak, konuşmacıdan bağımsız ve gerçek zamanlı çalışan bir rakam tanıyıcı geliştirilmiştir. Tanıma platformu olarak Texas Instruments firmasının ürünü olan“TMS320C6711 DSK”DSP Başlangıç KM ve“Code Composer Studio v2.0”yazılımı kullanılmıştır. Veritabanı olarak Texas Instruments firmasının oluşturduğu endüstri standardı“Tl Rakam Veritabanı”kullanılmıştır. Başlangıçta tanıma sisteminin benzetimi amacıyla, MATLAB programlama dilinde, gerçek zamanlı olmayan bir kod geliştirilmiştir. OVY metodunun eğitim aşaması olan, sınıflara ait izdüşüm matrislerinin ve ortak vektörlerin hesaplanması MATLAB platformunda gerçekleştirilmiştir. Öznitelik vektörü olarak MFCC parametreleri kullanılmıştır. Benzetimi başarıyla gerçekleşen rakam tanıma sistemi, sonraki aşamada gerçek zamanlı ve gerçek ses verileriyle çalıştırılmak üzere Tl TMS320C6711 DSK platformuna taşınmıştır. Bu süreçte, önceden geliştirilmiş olan yazılım, gerekli düzenlemeler ve eklentiler ile C programlama diline çevrilmiştir. Tanıma donanımının ses verileri üzerindeki kontrolü için gerekli olan yazılım da ayrıca geliştirilmiş ve proje içerisine dahil edilmiştir. Tanıma sisteminin testleri, gerek MATLAB gerekse DSK platformunda yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sayısal Sinyal İşleme, Ortak Vektör Yaklaşımı, Konuşmayı Tanıma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis study, a speaker-independent real-time digit recognizer has been designed using CVA (Common Vector Approach) which is a subspace method.“TMS320C6711 DSK”DSP Starter Kit and“Code Composer Studio v2.0”, which are the products of Texas Instruments, have been used as the recognition and code development platform, respectively. Another Texas Instruments product, the industry standard“TI Digit Database”has also been used as the database. First of all, a nonreal-time software has been develepod with MATLAB programming language for simulation purposes. Training phase of CVA, where the projection matrices and common vectors are computed, has been realized on the MATLAB platform. MFCCs (Mel Filtered Cepstrum Coefficents) have been decided to be used as the feature vectors. After successful implementation of the simulation, the recognition system has been moved on to Tl TMS320C671 1 DSK platform in order to be operated at real-time and with the real speech data. During this phase, pre-developed MATLAB software has been converted into C programming language with necessary modifications and additions. The software, which is required for the recognition hardware control over the speech data, has been also developed and added into the project. The tests for the recognition system have been performed on both MATLAB and DSK platform. Keywords : Digital Signal Processing, Common Vector Approach, Speech Recognition