Kapalı açılabilir spacelike regle yüzeyler üzerine
On the closed spacelike developeble ruled surface
  1. Tez No: 136583
  2. Yazar: EMRAH KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI ÖZET Bu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Lorentz uzayı, Yarı-Riemann manifoldları, Rf Minkowski uzayı üzerinde vektörel çarpım, eğrilikler ve regle yüzeyler ile ilgili bazı temel kavramlar ve teoremler verilmiştir. ikinci bölümde ise spacelike bir eğri boyunca hareket eden Frenet üçayaklısındaki bir spacelike çizgi tarafından oluşturulan bir space like regle yüzeyin dağılma parametresi tanımlandı. Daha sonra spacelike regle yüzeyin açılabilir olması için gerek ve yeter şartın bu regle yüzeyin anadoğrusunun helis olduğu gösterildi. Anadoğrunun, dayanak eğrisine teğet, normal ve binormal olması gibi özel durum lar için bazı teoremler verildi. Son olarak bir kapalı spacelike regle yüzeyin reel integral invaryantlarını ve dağılma parametresini kul lanarak açılabilir yüzeye ilişkin bazı teoremler elde edildi.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY This study contains two chapters. In the first chapter some definitions, and some main theorems have given that will be used later. In the second chapter, we obtained the distribution parameter of a spacelike ruled surface generated by a spacelike straight line in Frenet trihedron moving along a spacelike curve. Then, we show that the spacelike ruled surface is developable if and only if the base curve is a helix. Then some theorems are given for the special cases which the line is being tangent, the principal normal and binormal of the base curve. And, using the real integral invariants and distribution parameter of a closed spacelike ruled surface, we give some theorems is connected with developable surface.