Stirling ısı pompasının termodinamik analizi ve uygulamadaki son gelişmeler
Thermodynamic analysis of stirling heat pump and latest developments in applications
  1. Tez No: 136586
  2. Yazar: MEHMET METE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET Çalışmada Stirling makinalarmın bir modeli olan duplex Stirling' in termodinamik analizi gerçekleştirilmiştir. Duplex Stirling bir serbest pistonlu Stirling makinası ve bir serbest pistonlu Stirling ısı pompasının arka arkaya geldiği tümleşik bir ısı pompasıdır. Isı makinasında üretilen gücün ısı pompasında harcanan güce eşit olması çalışma da temel kısıt Dİmuştur. Termodinamik analiz, konstrüksiyon, işlemler ve akışkan parametrelerinin etkileri dikkate ılınarak incelenmiştir. Konstrüksiyon parametreleri sıkıştırma oranlan, işlem parametreleri sıcaklık oranlan ve politropik üslerdir. Gazın parametresi ise gazın özgül ışılan oram ve gaz sabitidir. Duplex Stirling'in performans katsayısı ısı makinasımn ısıl verimine ve ısı jompasmm etkinlik katsayısına bağlı olduğu bulunmuştur. Bu ifadeler konstrüksiyon, işlem, ıkışkan parametrelerinin değişik değerleri altında incelenmiştir. 31de edilen sonuçlar optimum çalışma şartlanmn belirlenmesinde ve yüksek performansın ;lde edildiği koşullann anlaşılmasında faydalı olacaktır. anahtar kelimeler:. Duplex Stirling. Soğutma. Politropik işlem. Isı pompası. Performans katsayısı (COP)
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, thermodynamic analysis of duplex Stirling, a model of Stirling engines, is performed. Duplex Stirling is an integrated heat pump consisting of a free piston Stirling engine and a free piston Stirling heat pump in a back to back configuration. The equality of power generated by the heat engine and power consumed by the heat pump is the main constraint of the study. Thermodynamic analysis is investigated by considering construction, operational and thermo- physical parameters. Construction parameters are the compression ratios of both sides. Operational parameters are heat ratio and polytropic exponents. Thermo-physical parameters are specific heat ratio and gas constant of working fluid. Performance coefficient of duplex depends on the thermal efficiency of heat engine and coefficient of performance of heat pump. These quantities are determined under various conditions, operational and thermo-physical parameters. The results obtained will become helpful for determining the optimum working conditions and understanding for selection and the design of a high performance duplex Stirling heat pump.