Türkiye madenciliğinin hukuksal açıdan iş olanakları
Opportunity for employment by law in Turkish mining sector
  1. Tez No: 136585
  2. Yazar: DERYA ÖZKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz çağda, insan yaşamı için vazgeçilmez önemini algılamak giderek güçleşse de, madencilik, tarih boyunca uygarlıkları şekillendiren temel sektörlerden biri olmuştur. Özellikle insanlığın gelişim sürecinin son iki yüz yılındaki baş döndürücü ilerlemesinde kömür ve demirin önemini yadsımak mümkün değildir. Bugün kullandığımız arabalardan içinde yaşadığımız evlere, bilgisayarlardan telefonlara kadar yaşamımız için vazgeçilmez olan hemen herşey, madencilik etkinlikleri sonucu elde edilen ürünler sayesinde etkinlik kazanabilmektedir. Yine, madencilik faaliyetleri olmaksızın tarımsal üretim yada elektirik enerjisi üretiminin bulunduktan düzeyin çok çok altında olacakları da açıktır. Bu bakımdan madencilik sektörü, dün olduğu gibi bugünde, uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir. Bu çalışmada, madencilik sektörünün giderek küçülmesi ve buna nazaran her yıl mezun olan maden mühendisi sayısının giderek binli rakamlara ulaşmasıyla oluşan istihdam problemleri ele alınmıştır. Ayrıca bu çalışma sonucu var olan eğitim sistemi ve yürürlükte olan maden kanunu problemleri de ele alınarak bazı çözüm önerileri sunulmuştur. Bu anlamda, çalışmamda da ifade edildiği ve belirtildiği gibi madencilik sektörü zaman kaybedilmeden tekrar gözden geçirilip, istihdam olanakları incelenmeli ve yeni yatırımlarla istihdam arttırılmasına gidilmelidir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Nowadays, mining is one of the basic sectors formed the civilization through the history although the perception of its importance for mankind has been getting gradually difficult. The importance of coal and iron can not be denied especially in the incomparable improvements at the last two centuries of the development process of humanitiy. Today, many indispensable things such as cars, houses, computers and telephones, have been made from products recovered obtained by mens of mining activities. Moreover, without mining activities, it is obvious that the production level of the agliculture or electric will be much lower than it is today. Therefor, mining sector is still important for countries today as it was. In this study, employment problem caused by gradual contraction of mining sector and the increasing number of the mining engineers graduated every year, which is approximately a thousand, has been investigated. The problem resulted from the education system and mining law has been also taken into consideration and some solitions have been proposed. As it has been expressed and stated in this study, mining sector and its employment possibilities should be carefully examined, and employment possibilities should be increased by new mining investments.