Karayolu esnek üstyapısında meydana gelen bozulmalar, nedenleri ve onarılması
Deformations in the road structure, their reasons and maintenance methods
- Tez No: 136590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bir ülkenin ulaşım altyapısının kalitesi ve ulaşım ağının yoğunluğu o ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan ne kadar kalkınmış olduğunu gösteren önemli kavramlardandır. Bu yüzden, ülkenin kalkınma ve büyüme hızı ile ulaşım ağının sıklığı ve ulaşım altyapısının kalitesinin artması birbirine paralel olmaktadır. Ancak, artan trafiğin etkisiyle ulaşım ağı ve altyapısı aşırı yüklenmelere maruz kalmakta, bu durum iklim ve çevre şartlarının olumsuz etkileri ile birleştiğinde yol üstyapısında çeşitli bozulmalara neden olmaktadır. Altyapısı ve üstyapısıyla yoldan beklenen servis hizmetinin alınabilmesi için, meydana gelmiş olan bu bozulmaların yapılacak bakım ve onarım çalışmalarıyla giderilmesi gerekmektedir. Bu gereksinimin sonucunda da, yol bakım ve onarım çalışmaları için hatırı sayılır derecede büyük maddi kaynaklar harcanması bütün dünya ülkelerinde kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu çalışmada karayolu üstyapısında meydana gelen bozulmalar, bu bozulmaların nedenleri ve bunlardan kaynaklanan olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için yapılabilecek çalışmalara dair açıklamalar getirilmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır ; Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde karayolu üstyapısında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yol üstyapısını oluşturan tabakaların tanımı ve yapım yöntemleri yer almaktadır. Karayolu üstyapısında meydana gelen bozulmalar, nedenleri ve onarımı ayrıntılı bir şekilde dördüncü bölümde yer almıştır. Beşinci bölüm sonuç bölümüdür. Sonuç bölümünü kaynaklar listesi takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The transportation network quality and density in a country is an indicator of the development level of this country. Thus, the growth rate of a country and the quality/density of the transportation network increase together. However, the increasing traffic brings over-density in both transportation network and infrastructure. The negative environmental and climatic effects united with this over-density end up with some deformations on the road structure. These deformations have to be maintained in order to keep the transportation network do its pre-planned function. This is the reason that, in about all countries, large amounts of funds are spent for the road support and maintenance. In this thesis, the deformations on the road structure are explained with their reasons and some solutions in order to remove the negative consequences of these are defined. The study is composed of five main chapters: The first chapter is the introduction. In the second chapter, the materials used in the road structure and the characteristics of these are explained, hi the third chapter, the layers of the road structure are defined and some methods of constructing them are explained. The detailed explanations of the deformations in the road structure, their reasons and maintenance methods are brought in the fourth chapter. The fifth chapter is the conclusion. The bibliography follow the conclusion chapter.