Ses ötesi (ultrasonik) sinyallerin endüstriyel bir uygulaması
An Industrial application of ultrasonic signals
  1. Tez No: 136591
  2. Yazar: MÜCAHİT TURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIF ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Ses, maddesel ortamlarda yayılan bir enerji türüdür. İnsan kulağının duyamadığı, frekansı 20 kHz'den büyük oian seslere ultrasonik denir. Ultrasoniğin oluşturulmasında ve algılanmasında kullanılan aietlere transduser denilir. Bu çalışmada, öncelikle ultrasonik, ultrasoniğin oluşturulmasını sağlayan transduserier, transduser yapımında kuiianıian piezoeiektrik malzemeler ve piezoeiektrik etki hakkında araştırma yapılmış, sonra da ultrasoniğin endüstriyel uygulamalarından birisi oian ultrasonik temizleme işlemi ve ultrasonik temizleyiciler anlatılmıştır. Çalışmanın daha sonraki kısmında ise, ses ötesi (ultrasonik) sinyallerin endüstriyel bir uygulaması oian ultrasonik temizleyici tasarımı gerçeklenmiş ve çalıştırılmıştır. Tasarlanan ultrasonik temizleyici 6 kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar; tank, ısıtıcılar, transduserier, jeneratör, zamanlama ünitesi ve sıcaklık kontrol ünitesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sound is a kind of energy which propagates through materials. The sound whose frequency is higher than 20 kHz, which cant be heard by the man's ear is caiied as ultrasonic. The apparatus which is used in production and perception of ultrasonic is called as transducer. In this study, first of all, ultrasonic, ultrasonic transducers which are used in production of ultrasonic, piezoelectric materials which are used in making transducers and piezoelectric effect has been researched, later an ultrasonic cleaning process which is one of the industrial application of an ultrasonic has been explained. The latter part of the study, an ultrasonic cieaner which is an industrial application of ultrasonic signals has been designed and run. There are six sections in this designed cieaner. These sections are; tank, heaters, transducers, generator, timer unit and temperature control unit.