2-hidroksi-1-naftaldehit anilin ve m-metoksi anilinden hazırlanan schiff bazlarının doğal zeolit katalizörlüğünde I2 ile reaksiyonu
The Reaction of naphtholic schiff bases which were prepared from 2-hydroxy-1-naphthaldehyde aniline and m-methoxy aniline with iodine in the catalysis of natural zeolytes
- Tez No: 136592
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 2-hidroksi-l-Naftaldehit (1) ve sübstitüye olmamış anilin ve m- OCH3 anilinlerden hazırlanan Schiff bazları (2,3) iyot sübstitüye Schiff bazlarını sentezlemek amacıyla zeolit (klinoptilolit) katalizörlüğünde iyot ile reaksiyona sokulmuştur. Reaksiyon toluen içersinde 100 ° C de refluks edilmiş ve reaksiyon ince tabaka kromatografisi kontrolü yapılarak gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon ortamının pH'ı yaklaşık 5-5,5 olarak belirlenmiştir. ^X,CH=N ? r-'X \ /,CH^=N-.OCH, \ / (2) (3) Naftolik Schiff bazının zeolit (klinoptilolit) katalizörlüğünde gerçekleştirilen reaksiyonu 12 saat sonra durdurulmuş ve elde edilen ürünler (4,5,6) preparatif İTK ile izole edilmiş ve etanol üzerinden kristallendirilmiştir. ıfV
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY fn this work the Schiff bases prepared from 2-hydroxy-l-naphtaldehyde (1) and unsubstituted aniline and m-OCH3 anilines are reacted with iodine in the catalysis of clynoptilolite in order to synthesize (2,3) iodine substituted Schiff bases. The reaction mixture is refluxed at 100° C in tolene and controlled by TLC. The reaction was stopped after 12 hours. The reaction medium pH was 5-5,5. The products (4,5,6) are isolated after several preparative TLC purifications and crystallization from ethanol. OH OH (2) (3) OCH, The isolated products structures are determined by IR, UV, !H-NMR and 13C-NMR spectroscopy. Under our reaction conditions it's found that the iodine is substituted to the phenyl ring of the naphtholic Schiff bases (4,5,6)^^ ^x OCH,,CH==N- \ /.CH=N.“OH \ / ”OH (4) (5) OCH,,CH=N ? \ r OH (6)