Petri ağlarının modellenmesi
Petri nets modelling
- Tez No: 136596
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Petri ağlan, ilk kez 1962'de Carl Adam Petri tarafından tanımlanmıştır. Petri ağı, grafiksel ve matematiksel bir modelleme aracıdır. Petri ağları, 1960'ların başından itibaren gelişme göstermektedir. Petri ağları ile ilgili birçok modelleme aracı bulunmaktadır. Ayrıca; Petri ağlarının birçok çeşidinin olması, bu modelleme araçlarının sayısını artırmaktadır. Bu modelleme araçlarının her biri belli birkaç çeşit Petri ağı için özelleşmiştir. Bu nedenle, modelleyeceğimiz Petri ağında kullanılacak modelleme aracı büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Petri ağının çeşitleri genel bir biçimde açıklanmıştır. Ayrıca; bu çalışmada kullanılan“HPSim”de birçok modelleme aracı içinden seçilmiş özel bir araçtır. HPSim; Yer / Geçiş Ağları (Genel Petri Ağları), Stokastik Petri Ağları ve Zamanlandırılmış Petri Ağları için kullanılan bir modelleme aracıdır. Bu çalışmada, bu araçtan detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise; birkaç modelleme probleminin Petri ağı çizilmiş, ilk (birincil) işaretlemeleri verilmiş ve son olarak da bilgisayar ortamında simülasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Petri nets have been firstly introduced by Carl Adam Petri in 1962. A Petrinet is a graphical and mathematical modelling tool. Petri nets have been improved from the beginning of 1960's. There are lots of modelling tools related with Petri nets. Also; because of being lots of kinds of Petri nets, the number of Petri net tools have been increasing. Each of these modelling tools is related with special kinds of Petri nets. For these reason, the modelling tool which will be used in this thesis is very important for the Petri net that will be model. In this thesis, several kinds of Petri nets have been explained generally. Also, HPSim is a special tool for being chosen from lots of modelling tools. HPGSim is a special tool which can be uised for Place / Transition Nets (General Petri Nets), Stochastic Petri Nets and Timed Petri Nets. In this thesis, a detailed information about this tool has been given. In the last chapter of this thesis; using a computer program, the Petri nets of some modelling problems have been drawn. The initial markings of these Petri nets have been provided to the program and finally the simulations of these modelling problems have been carried out by the program. V]