Zamanlanmış renkli petri ağları ile oturum başlatma protokolü (OBP)'nün modellenmesi
Modelling of session initiation protocol using timed colored petri nets
  1. Tez No: 292243
  2. Yazar: SAFİYE KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ayrık olay sistemlerinin modellenmesinde kullanımı gittikçe artan petri ağları bu tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. İnternetin hızla yayılmasının bir sonucu olarak doğan ve Internet Protokolü üzerinden çağrı yapılmasına olanak sağlayan Oturum Başlatma Protokolü(OBP) petri ağlarının gelişmiş bir tipi olan Zamanlanmış Renkli Petri Ağları ile modellenmiş ve analizi yapılmıştır. Oluşturulan modellerin erişilebilirlik ağacı ve performans analizleri petri ağlarının modellenmesinde en çok kullanılan yazılım aracı olan CPN Tools programı ile yapılmıştır. Daha sonra model klasik zamanlanmış renkli petri ağı modeliyle yeniden oluşturulmuş ve yazılan bir program ile analizleri gerçekleştirilerek karşılaştırma yapma olanağı sağlanmıştır. Modeller istenen tüm şartları sağlamaktadır, bu şartlar işlemlerin durum makinelerinin akışına göre belirlenir. Durum uzayı analizi sonucunda hangi durumda hangi işlemin ne şekilde davrandığı açıkça belirtilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, zamanlayıcılar arasındaki ilişki, analizlere dayandırılmış ve işlemlerin sıralı olarak gerçekleştirdiği olaylar elde edilmiştir. OBP zamanlanmış renkli petri ağları ile ilk kez bu tez çalışmasında modellenmiş ve benzetimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Petri Nets which are useful tools to analyze and model of discrete event systems underlie this study. As a result of the rapid spread of the Internet emerged over Internet Protocol, which allows calls only Session Initiation Protocol(SIP) environment analysed and developed with as a type of advanced Petri nets; timed colored Petri nets. Generated model?s reachability trees and performance analysis are performed by CPN Tools program which is the most widely used in petri nets modelling. Thereafter INVITE?s model is formed again with classical timed coloured petri nets graphs and analysed with a written program. Provided making comparisons are possible. The models provide all desirable conditions that are determined state machine diagrams. In state space analysis, behaviours of transactions are specified. Besides, relations between timers are attributed analysis and states which transaction events which occurs in order are achieved. In this study, SIP is modelled and analysed with timed colored petri nets at the first time.