Metrik geometriler üzerine
On the metric geometries
  1. Tez No: 136597
  2. Yazar: ÖZCAN GELİŞGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Analitik düzlemde verilen X = (xı,yı) veF = (x2, j/2) noktaları arasın daki Öklidyen uzaklık dE (X,Y) = J(x2-xı)2 + (y2-yıf ile bellidir. Moulton düzleminde uzaklık fonksiyonu m eğimli ve y- eksen kesitli b olan doğru üzerinde f dE(X,(0,b)) + dE((0,b),Y), xıi20 dM= \ I dE (X, Y), diğer durumlarda biçiminde ifade edilmektedir. Levenberg düzlemi için uzaklık fonksiyonu da ( dE(X,(0,b)) + dE((0,b),Y), xrx20 biçiminde ifade edilebilir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada: îlk bölümde Öklidyen düzlem geometri aksiyomları ve Öklidyen düzlem geometride bilinen bazı kavramlar özetlendi, ikinci bölümde, Levenberg düzleminin noktaları, doğruları ve üzerinde bu lunma bağıntısı tanımlandıktan sonra Levenberg düzleminin Öklidyen düzlem geometri aksiyomlarının hangilerini sağlayıp sağlamadığı incelendi. Üçüncü bölümde Levenberg düzleminin ve bu düzlemdeki üçgenlerin bazı özellikleri ile Levenberg düzlemindeki çemberler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Euclidean distance for any two points X = (^ı,yı) and Y = (^2,2/2) in the analytical plane is defined as dE (X, Y) = J(x2-xı)2 + (y2-yıf In the Moulton plane, distance function on the line, with slope m and y- axis intercept b, {dE (X, (0, b)) + dE ((0, b), Y), xxx2 < 0 and w > 0 dE (X, Y), otherwise Similarly distance function for the Levenberg plane can be defined as d =( dE(X,{0,b)) + dE{(0,b),Y), Xlx20 This study consists of three chapters. In the first chapter, Euclidean plane geometry axioms and some known concepts have been summarized. In the second chapter, we defined points, lines and incidence relation in Levenberg plane. Then, we examine the Euclidean plane geometry axioms satisfied by the Levenberg plane. And, in the last chapter some properties of Levenberg plane, triangels and circles has been studied.