Kuzey Trakya bölgesi akarsu sistemleri Trichoptera (Insecta) limnofaunası üzerinde araştırmalar
Investigations on Trichoptera lymnofauna of running water systems in North Thrace
- Tez No: 136599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kuzey Trakya Bölgesi'ndeki akarsuların Trichoptera limnofaunası araştırılmış ve dağılışları incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, bölgedeki 40 lokaliteden, 2002 yılında çoğunlukla Mayıs ve Haziran aylarında toplanan 225 adet larva incelenmiştir. Toplanan örneklerin tür teşhisleri yapılmış ve tür tayin anahtarı hazırlanmıştır. Çalışma alanı olarak belirlenen Kuzey Trakya' daki akarsulardan alman örnekler içerisinde 2 alttakıma ait 5 familya ve 12 tür tespit edilmiştir. Bunlar; Hydropsychidae familyasına ait Hydropsyche angııstipennis (Curtis, 1834), Hydropsyche instabilis (Curtis, 1834), Hydropsyche pellucidula (Curtis, 1834), Hydropsyche sp. türleri, Rhyacophilidae familyasına ait Rhyacophila dorsalis (Curtis, 1834), Rhyacophila obliterata McLachîan, 1863 türleri, Philopotamidae familyasına ait Philopotamııs montamıs (Donovan, 1813), Wormaldia occipitalis (Pictet, 1834), Wormaldia stıbnigra McLachlan, 1865 türleri, Psychomyiidae familyasına ait Metalype fragilis (Pictet, 1834) türü, Polycentropodidae familyasına ait Plectrocnemia conspersa (Curtis, 1834) ve Polycentropus flavomaculatus (Pictet, 1834) türleridir. Tespit edilen cins ve türlerin çalışma alanındaki dağılışları incelenmiş ve palearktik faunası ile karşılaştırılmaları yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was tried to do that Trichoptera fauna of running waters in North Thrace region and their distribution was investigated. For this purpose, totally 225 caddis fly larvae collected from forty different localities in study area in mostly May and June, 2002 were examined. Identifications of these specimens have been accomplished and identfication key of them has been prepared. Among the specimens collected from forty different localities in North Thrace, five families belonging to two suborder and twelve species were determined. These species are Hydropsyche angustipennis (Curtis, 1834), Hydropsyche instabilis (Curtis, 1834), Hydropsyche pellucidula (Curtis, 1834) and Hydropsyche sp. from Hydropsychidae; Rhyacophlla dorsalis (Curtis, 1834) and Rhyacophila obllterata McLachlan, 1863 from Rhyacophilidae; Philopotamus montanus (Donovan, 1813), Wormaldia occipitalis (Pictet, 1834), Wormaldia subnigra McLachlan, 1865 from Philopotamidae; Metalype fragilis (Pictet, 1834) from Psychomyiidae and Plectrocnemia conspersa (Curtis, 1834), Polycentropus flavomaculatus (Pictet, 1834) from Polycentropodidae. Biodiversity of the species in study area was investigated and compared with that of in Palearctic region.