Yer altı boru hatlarının ve tankların galvanik anotlarla katodik korumasının bilgisayar modellemesi
Computer simulation of sacrificial anode cathodic protection of underground pipeline and tank
  1. Tez No: 136600
  2. Yazar: MELİH GÜNDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Korozyon günlük hayatımızın bir parçası olan doğal bir olaydır. Korozyon malzemenin çevre ile etkileşimi sonucu malzemede meydana gelen aşınmadır. Katodik koruma, korozyonu önlemek için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Genel olarak katodik koruma sistemleri yapıyı korumak için gerekli akım ihtiyacını ve anot konfigürasyonunu geliştirilerek dizayn edilir. Bu çalışmada yer altı boru hatları ve tankların galvanik anotlarla katodik koruma bilgisayar programı yapılmıştır. Daha sonra bu program iki proje üzerinde uygulanmıştır. Program ve proje sonuçları karşılaştırıldığında %5 gibi ihmal edilebilir sapma olduğu görülmüştür. Anahtar kelime :Korozyon, Galvanik Katodik Koruma Sistemi Sayfa adedi :41 Tez yöneticisi :Yrd.Doç.Dr.Melih Cemal KUŞHAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Corrosion is a natural phenomenon which exists as a part of our daily life. Corrosion is the destruction of material resulting from exposure and interaction with the environment. Cathodic protection is one of the most widely used method of corrosion prevention. Cathodic protection systems are commonly designed by estimating the overall current demand and then developing an anode configuration sufficient to protect the structure. In this study, the computer program is done and applications presented concerning the underground pipeline and tank sacrificial anode cathodic protection system. Sacrificial anode cathodic protection system is studied. After that, this study is applied on two projects. When the project and program results are compared, it is seen that, there is %5 error which is negligible. Key words :Corrosion, Sacrificial Anode Cathodic Protection System Total of pages :41 The adviser of thesis : Yrd.Doc.Dr.Melih Cemal KUŞHAN