Bazı piridin N-oksit türevlerinin asitlik-bazlık davranışlarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical studies on acidity-basicity behaviours of some pyridine N-oxide derivatives
- Tez No: 136598
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı piridin N-oksit türevlerinin termodinamik özellikleri AMI, PM3 ve MNDO yarı deneysel yöntemleri ile teorik olarak hesaplanmıştır. Teorik olarak hesaplanan verilerle deneysel veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Sıvı fazda oluşum ısısı Hf°, ve entropi değişim değerleri AS° kullanılarak, Gibbs serbest enerjileri değişim değerleri AG° elde edilmiş ve teorik asitlik sabiti (pKa) değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra bu değerler deneysel asitlik sabitleri ile karşılaştırılmış ve piridin N-oksitlerin asitliğine sübstitüent etkileri incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucu, AMI metodunun daha önce önerildiği gibi, altılı halka yapılarda literatür değerlerine en yakın sonuçları verdiği gözlenmiştir.Ercan Demirtaş'ın YÜKSEK LİSANS tezi olarak hazırladığı“Bazı Piridin N- Oksit Türevlerinin Asitlik-Bazlık Davranışlarının Teorik Olarak İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, jürimizce lisansüstü yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca değerlendirilerek kabul edilmiştir..... /.... /.... Danışman : Prof. Dr. Cemil OGRETIR Üye : Yard.Doc.Dr. Nevin KANIŞKAN Üye : Yard.Doc.Dr. Devrim ÖZÖĞÜT Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu' nun...\%.-.3>.:.2S)0?t.... gün ve....CL&D3kT..i 2)./. Hhsayılı kararıyla onaylanmıştır. Prof. MSelami KILIÇKAYA Enstitü Müdürü
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, thermodynamic properties of some pyridine N-oxide derivatives were calculated theoretically by using AMI, PM3 and MNDO semiempirical methods. The parallelism of the theoretical and experimental results were discussed. Gibbs free energy change AG° and the theoretical acidity constants (pKa), were calculated in aquous phase by using the heat of formation Hf° and the entropy change AS° values. Calculated and the experimental (pKa) values were compared and the substutient effect on the acidity of pyridine N-oxides were examined. Theoretical calculations showed that, AMI method gave the best fit to the experimental values as suggested in earlier works for 6-membered rings.