Kömür madenciliğinde işletme yönteminin verimliliğe etkileri
The Effects of business management strategy on the productivity within the coal mining industry
  1. Tez No: 136602
  2. Yazar: MEHMET UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sınırlı kömür rezervlerimizden, en yüksek düzeyde katkının elde edilebilmesi için, potansiyel bazı işletme yöntemlerinin verimliliğe olan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kömür madenciliğinde uygulanan yeraltı ve yerüstü (açıkocak) işletme yöntemleri verimlilik açısından analize tabi tutulmuştur. Ek olarak klasik ve mekanize yeraltı işletme yöntemleri de incelenmiştir. Çalışmanın ana omurgasını Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu' na bağlı GLİ yeraltı ve yerüstü (açıkocak) işletmeleri oluşturmaktadır. Bu işletmelerdeki verimlilik düzeyi, oran metoduyla ele alınmıştır. Doğrusal ve çoklu regresyon analizleriyle, her biriminde kullanılan işletme yönteminin, üretim aktörleri üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Yapılan istatistiki analiz, farklı işletme yöntemlerinin verimliliğe net olarak etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Açıkocak işletmeciliği, yeraltı işletmeciliğine göre daha verimli olduğu gibi yeraltında da; mekanize metotların klasik metotlara göre daha verimli bir çalışma ortamına neden olduğunu, elde edilen sonuçlar göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak, her işletme biriminde verimliliğin artırılabilmesi için, üretim faktörleri bazında gerçekleştirilmesi mümkün düzenlemeler ayrıca vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, we aim to identify the effects of various coal mining strategies on the productivity in order to achieve the highest level from our limited coal reserves. In this due course, under ground and upper ground business strategies in terms of productivity in the coal mining industry are properly analyzed. In addition, conventional and mechanized under ground methods are also studied. The main structure of this study involves the plants of GLI (Western Lignite Enterprises), which belongs to the Institute of Turkish Coal Enterprises. The productivity level in these plants is obtained by using the ratio method. Through linear and multiple regressions, the impacts of each plant's business strategy on the production factors are determined. The statistical analysis clearly shows that various business strategies have some effects on the productivity. The results indicate that upper ground plants are more productive than under ground plants, and the mechanized methods seem to be more productive than the conventional methods in under ground plants as well. Based on the emprical findings, some potential reorganizations are highlighted to incerease the productivy of production factors in every plant.