Metil grubunun pirazol molekülünde asit katalizli hidrojen döteryum değişimi tepkime hızlarına etkisinin teorik olarak incelenmesi
In Theoretical studies the effect of methyl groups on reaction rate of acid catalyzed hydrogen-deuterium exchange in pyrazole
  1. Tez No: 136601
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜLŞAH KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
IV QZET Pirazol ve bazı metii pirazol türevlerinde N-IÎ ve piridin-pirol tip azotda konjugasyon üzerinden hidrojen-döteryum değişimi ve hidrojen-lıidrojen değişimi PC MODEL, MOPAC (AMI,PM3,MNDO) programlan kullanılarak incelenmişin. Hide edilen sonuçlardan Arrhenius eşitliği kullanılarak ürüne ve ara ürüne geçiş k» ve kıı değerleri hesaplanmıştır, ko değerleri kendi içinde karşılaştırılmış ve ku / kH oranından döleryumun tepkime hızına etkisi incelenmiştir. İncelenen reaksiyonlardan 4 tanesi için logk 'ya karşı l/T grafiği çizilerek Ea ve A değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlardan N-H hidrojen-döteryum değişimi için 5-Metilpirazolün, piridin ve piroî tip azotda konjugasyon üzerinden hidrojen-döteryum değişimi için ise ise 3- Metilpirazolün daha etkin olduğu bulunmuştur. ko / kıı oranından ise döteryum izotopu kullanılan tepkimenin daha yavaş gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY riydrojen-deuterium and hydrojen-hydrojen exchanges of N - II and conjugation of pyridin-pyrrole type nitrogen atoms on pyrazoles and some methyl pyrazole derivatives were examined by using PC MODEL, MOPAC (AMl,PM3,MNDO) programs. I'Voni the obtained results were calculated using Arrhenius equation lot the product and the tiansalioii state, k» values and these were compared in each programs. The elfeet of deuterium on reaction rate was examined from ko and kn rates. Logk aganist 1 / T graphics were drawn for four reactions which were examined in this study. Ea and A values were calculated from graphics. It was observed that the 5-Methylpyrazole was found more active for N-H hydrojen- deuterium exchange; and the 3 -Metil pyrazole was found more active for hydrojen-deuterium exchange for the conjugation of pyridine -pyrole type nitrogen atoms, It was concluded that the k»/ kH ratio is smaller than unity.