Çarpışmanın kinetik modellenmesi, simülasyonu ve robotik uygulamaları
Kinematical modeling, simulation and robotics applications of collision
  1. Tez No: 136603
  2. Yazar: SERDAR MURAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Puma benzeri 6 serbestlik dereceli bir robot modellenerek, bu robotun kinematik, ters kinematik hesaplarının yanı sıra simülasyonun gerçekleştirildiği ortamdaki robot ve nesnelerin çarpışma kontrolü için bir algoritma geliştirilerek, bir bilgisayar programı haline getirilmiştir. Simülasyonun gerçekleştirilmesinde OpenGL uygulama programlama arabirimi (API)'nin yanı sıra GLUI, GLUT kütüphaneleri kullanılmıştır. Yazılan bilgisayar programı aracılığı ile bir 3B modelleme programından VRML formatında kaydedilmiş bir robot modelinin, kinematik hesaplamalar için gerekli olan parametreler de girilerek, simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Programda, robotun sanal ortamda verilen komutlara tepkileri ve ortamdaki diğer nesnelere çarpıp çarpmadığı gözlemlenmiştir. Robota kumanda etmek için 6 eksenli bir oyun kolu olan Microsoft Forcefeedback2 Joystick kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work, a 6-DOF Puma-like robot is modeled and this robot's calculations related with kinematics and inverse kinematics is done. An algorithm is developed in order to determine probable collisions between the robot and other objects in the virtual environment as well. And then, all work is combined in simulation software. In the computer program, OpenGL application programming interface with GLUT and GLUI libraries are used. Any robot model that saved as VRML file format by any 3D modeling software can be simulated by the computer program with entering the required parameters for kinematics calculations. Robots reactions to the given commands and its probable collisions in the virtual environment are observed. A 6-axis (DOF) joystick (Microsoft Forcefeedback2 Joystick) is used to control the robot in simulation.