Yeni sentezlenmiş bazı benzazol türevlerinin antimikrobiyal aktivite ve toksisitelerinin belirlenmesi
Determination of some new synthesized benzazole derivate's antimicrobial activity and toxicities
- Tez No: 136608
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BUKET KUNDUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu tezde yeni sentezlenmiş olan 17 adet benzazol türevi bileşik antimikrobiyal aktiviteleri, toksisite düzeyleri ve olası biyolojik aktiviteleri açısından test edilmiştir. Mikrodilüsyon Broth Yöntemi ile bileşiklerin, bazı bakteri ve mayalara karşı gösterdiği Minimum înhibisyon Konsantrasyonları (MİK) ve takiben Minimum Sidal Konsantrasyonları (MSK) belirlenmiştir. Bileşiklerin toksisite düzeyleri Brine-Shrimp Toxicity Assay yöntemiyle tespit edilirken, olası biyolojik aktiviteleri ise PASS programıyla belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda tüm bileşik serisinin, bakterilere karşı orta ve düşük düzeyde etkinlik gösterdiği, bunun yanı sıra mayalara, özellikle de Candida albicans' a karşı oldukça etkin olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, antimikrobiyal aktivitesi en yüksek olan bileşiğin, aynı zamanda toksik olmadığı belirlenen tek bileşik olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, some of the new synthesized 17 benzazole derivatives have been investigated for their antimicrobial activities, toxicity levels and possible biologic activities. Minimum Inhibition Concentrations (MIC) of the compounds were determined against certain microorganisms by using Microdihition Broth Method, and subsequently their Minimum Cidal Concentrations (MCC) were determined. Toxicity levels of the compounds have been investigated by Brine-Shrimp Toxicity Assay technique, whereas the possible biologic activities of the compounds were determined by the program PASS. As a result of this studies, it has been shown that, all of the serial of the benzazole derivates show moderate and poor antimicrobial activity against bacteria, and, on the other hand, strong antimicrobial activity against yeast especially the Candida albicans. Besides, it has been found that, the compound that has the strongest antimicrobial activity, is the only nontoxic compound among the others.