Kaynaklı rijit kiriş-kolon birleşim türleri ve hesap şekilleri
Welded rigid beam-column connection types and calculation types
  1. Tez No: 136613
  2. Yazar: ERKAN SAYLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mühendislik yapılarında yaklaşık iki yüz yıldan beri kullanılan demir malzemesinin tanınması, esasında çok eskiye dayanır. Bu malzeme ile yapılan ilk mühendislik yapılan köprülerdir. 19. asrın ikinci yansında dökme çelik elde edilmesi sağlanmıştır. Çelik yapılardaki gelişmenin ikinci aşaması, 20. yüzyıl başında kaynaklı birleşimlerin uygulama alanına girmesiyle gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, kaynaklı rijit kiriş-kolon birleşim türleri ve hesap şekilleri ele alınmıştır. Rijit kaynaklı çerçeve köşelerinde kiriş ve kolonlann neleri yapmasının gerektiği incelenmiştir. Aynca hangi birleşimlerin rijit hangilerinin esnek olduğu belirtilmiştir. Çeşitli birleşim kesitlerinde eğer birleşim kesiti gerekli tahkikleri sağlamıyorsa hangi takviye yöntemlerinin yapılabileceği araştınlmış, kaynaklı rijit kiriş-kolon birleşim türleri ve hesap şekilleri tanımlanmış ve son olarak hangi tahkiklerin sağlanmasının gerektiği belirtilmiş ve örnekler çözülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kaynak, Rijit Birleşim, Kolon-Kiriş, Moment-Dönme Eğrisi, Rijit Çerçeve.
Özet (Çeviri)
The recognition of iron materials which have been used at engineering for about 200 years actually depends on early years. The first engineering huildings which were built by using this material are bridges. Getting foundry steel was provided in the second half of the 19th century. The second stage of the development of steel buildings were come true by using the welded components in practise session. In this work, the kinds of welded rigid beam-column and calculation ways were considered. The behaviour of columns and beam at the rigid welded frames have been examined. Beside this which units are rigid and which units are elastic are metioned. If cross-section in some cross-section don't provide the necessary investigation what kind of reinforcement can be used is searched, types of -welded rigit beam-column and method of analysis are identified and finally which investigations need to be provided are mentioned and some problems are solved. Keywords : Weld, Rigid Unit, Beam-Coulmn, Rigid Frame, Moment-Rotation Curves.