Mühendislik plastiklerinde kalıp tasarımı
The Mould design of engineering plastics
- Tez No: 136614
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAN ORAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Optimum tasarım, malzeme ziyanına meydan vermeden ve neticede ikinci bir işleme gerek kalmaksızın termoplastik parça kalıplanabilirliğini sağlama imkanını içerir. Tüm termoplastik malzemeler kısılma boyunca sıcaklık değişimlerinde eritilmiş durumda oda sıcaklığındaki soğuma ile katılaşma sonrası plastikleşirler. Bu sebeple kalıp tasarımında çekirdekleşme oluşur ve geniş ölçüde boşlukta özel malzemeler oluşturulur. Ölçülerin farklılığı kalıp içeriğinin ve malzemenin kalıp çekmesinin bilinmesini gerektirir. Kalıp çekmesi değişkendir ve kalıp geometrisi ile işlem şartlarına bağlıdır. Termoplastik malzemelerin tasarımında genelde sevk hattı düşünülmelidir. Doğru tavsiyeler malzeme geometrisi farklı olduğunda bazen pratik olmaz, kesin tasarım karakteristiği uygulanan işlem ve başlı başına ihtiyaçlarla ele alınabilir. Bu çalışmada plastik malzemeler çok kısa olarak incelendikten sonra, enjeksiyonla kalıplama yöntemi, plastiğin kalıba enjeksiyonu, kalıpta dondurulması ve kalıptan çıkarılması olarak üç ana fazda ele alınmıştır. Plastik Enjeksiyon kalıbındaki, enjeksiyon, soğutma ve itici sistemleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimum design for mouldability provides the possibility to obtain Thermoplastic parts in their final finished shape without any secondary operations and with no waste of material. All thermoplastic materials contract during a temperature transition from a molten state to room temperature as they cool down and solidity after being plasticized. As a result of this, when designing a mould, it is necessary to make the core and cavity slightly larger in dimension than the finished component size. The difference in dimensions which exists between the mould and component is known as the mould shrinkage. Mould shrinkage can vary considerably, depending on the mould geometry and processing conditions. When designing thermoplastic components, general guidelines should be considered. Exact recommendations are sometimes impractical, since variables such as component geometry, production process and individual requirements may dictate certain design features. In this thesis, very short analyzed of plastics materials after three basic principles of injection moulding method that injection of the plastics to mould, freezing to mould and subtract to mould. Plastics Injection mould had defined that injection systems, cooling systems and ejection systems