Bazı tienil ve fenil piridin türevlerinin asitlik ve bazlıkları üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on acid-base properties of phenyl and thienyl pyridine some derivatives
- Tez No: 136619
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bazı tienil ve fenil piridin türevlerinin termodinamik özellikleri yan deneysel yöntemlerle teorik olarak hesaplanmıştır. Teorik olarak hesaplanan verilerle literatürdeki deneysel veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Sıvı fazda oluşum ısısı ve entropi değerleri kullanılarak teorik asitlik sabiti (pKa) değerleri hesaplanmış ve bu değerlerin deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ile aralarındaki uyum incelenmiştir. Piridinin asitliğine sübstitüent etkileri incelenmiş ve literatürdeki değerleriyle uygunluğu tartışılmışta.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work thermochemical properties of some derivatives of thienyl and phenyl pyridine were calculated theoretically using semi empirical methods. The parallelism between the experimental data in the literature and the theoretically computed data was explored The theoretical pKa (acidity constant) values were calculated using the computed entropy and the heat of formation values in the liquid phase. A possible correlation between the theoretical and the experimental acidity constant was searched. The substituent effects of thienyl and phenyl groups on acidity of pyridine were discussed.