Kolemanitin öğütülebilirliği
Grindability of colemanite
  1. Tez No: 136624
  2. Yazar: İLKER ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Bu çalışmada kolemanitin orijinal, mikrodalga kullanılarak ve geleneksel fırın uygulanarak iş indeksindeki değişimler ile kolemanitin kinetiği belirlenmiştir. Kolemanitin kinetik davranışının belirlenmesi için 9 adet tek tane boyut fraksiyonunda hazırlanan numuneler artan zaman aradıklarında kesikli olarak örtülmüşlerdir. Yapılan çalışmalar sonucunda kolemanitin, tüm boyut fraksiyonlarında birinci derece öğütme kinetiğine uydukları görülmüştür. Austin ve arkadaşları tarafından geliştirilen Bil yöntemi kullanılarak yapılan kırılma dağılunlanmn kolemanit tanelerinin başlangıç boyutlarına bağlı oldukları yani normalize edilemedikleri bulunmuştur. Model parametreleri kullanılarak tüm tane boyutlarında laboratuar öğütme verileriyle oldukça iyi bir uyum elde edilmiştir. Mikrodalga ve geleneksel firm kullanılarak hesaplanan iş indekslerinde fazla bir değişimin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Initial purpose of this work was to determine work index of colemanite. It was determined in the presence and absence of thermal treatment applied as microwave and conventional heating. It was found that heat treatment did not change the work index values of colemanite. After that, work was concentrated on the determination of breakage characteristics of colemanite. To determine kinetic behavior of colemanite, nine single size fractioned samples were ground with an increasing time intervals individually. In all size fractions, it was found that grinding follows first order kinetic. Furthermore, it was observed that the breakage distributions obtained by the BII method were dependent on the starting feed size i.e. they could not be normalized. By using all model parameters obtained, it was determined that all feed sizes were in good agreement with all laboratory grinding data.