Banki türbini tasarımı ve prototip türbin imalatı
Banki turbine design and prototype turbine manufacturing
  1. Tez No: 136625
  2. Yazar: SEMİH KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, su enerjisinden yararlanarak küçük debiii akarsular üzerine kurulabilecek ve küçük yerleşim ünitelerinin enerji ihtiyaçlarım karşılayabilecek bir türbininin dizayn parametreleri dikkate alınarak imalatı yapılmıştır. Bu çalışmada türbin çeşidi olarak“Banki Türbini”seçilmiştir. Banki türbinin seçilmesinde; bu türbinin elde bulunan imkanlarla kolayca kurulabilmesi, imalatının ve bakımının kolay olması, kısmi yüklerde diğer türbinlere nazaran veriminin daha iyi olması dikkate alınmışta*. Aksiyon ilkesine göre çalışan bu tip türbinler; dikdörtgen kesitli bir ağzı ve iki disk arasına çevresel yerleştirilmiş silindirik kanatları olan bir çark, ayrıca çarka gelen su miktarını ayarlayan klapeden meydana gelmektedir. Bu çalışmada istenilen değerlere göre Banki Türbini tasarım parametreleri kullanılarak türbin dizaynı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Dizayn edilen ve imalatı gerçekleştirilen Banki Türbini' nin çizimleri ve resimleri tez sonunda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY İn this study, a Banki Turbine that can be established on the little flowrate to utilize the water energy and that can be compansated energy necessities of small local areas has been manufactured as the design parameters have considered. Banki Turbine has been selected as a type of turbine in this study. For this selection its easily establishment with present possiblities, its easy maintenance and higher efficiency than other turbine types at part loads have been considered. These turbine types that work in accordance to Axial Principle have a rectangular suction port, a fan having cylindrical wings peripherically mounted between the two disks and also a throttle valve adjusting the water flow rate through into the fan. Using turbine design parameters as desired values the turbine desinging and manufacturing has ben made in this study. Finally the drawings and pictures of Banki Turbine were presented at the end.