Türkiye'de kömür üretiminde verimliliği etkileyen faktörlerin işgücü açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of the factors that affect productivity of coal production regarding productive power in Turkey
  1. Tez No: 136626
  2. Yazar: MERAL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'de kömür üretiminin verimliliğini etkileyen faktörler, kömür işletmelerinde çalışan bireylerin yaş, eğitim durumları, alanda çalışma deneyimleri ve aylık gelirleri gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Bu çalışmanın uygulaması, rassal yöntemle seçilen Kütahya Garp Linyit İşletmeleri ile Çayırhan Park Teknik İşletmesinde görev yapan toplam 200 kişi üzerinde yapılmıştır. Kamu ve özel sektör kömür işletmelerinde çalışan işçiler arasında yapılan bu araştırmada; 1. Bireylerin yaşlarının, verimliliği etkileyen faktörlere verdikleri önemi etkilediği, 2. Bireylerin eğitim düzeyi farklılığının, verimlilik faktörlerinin değerlendirilmesinde önemli olmadığı, 3. Bireylerin aldığı ücretin düzeyinin, verimlilik faktörlerine bakış açısmı değiştirdiği, 4. Bireylerin alanda çalışma deneyimlerinin, verimlilik faktörlerine farklı önem vermelerine neden olduğu, 5. Özel sektörde çalışan işçilerin çoğunlukla genç yaş grubu bireylerden oluştuğu ve bu nedenle genç işçilerin verimlilik faktörlerine verdikleri önemin değişken olmadığı, 6. Kamu sektöründe çalışan işçilerin alanda çalışma deneyimlerinin çoğunlukla 15 yıldan fazla olması nedeniyle, verimlilik faktörlerine verilen önem açısından alanda çalışma deneyiminin önemli olmadığı, sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the factors that effect the productivity of coal production are analyzed with the age, education level, experience and monthly income of the people who work in coal industries. The application of the study was done at with randomly selected 200 workers from Kütahya Garp Linyit İşletmeleri and Çayırhan Park Teknik İşletmesi. The factors that effect coal production was gathered with the 'The Factors That Effect Productivity Scale" which was developed by the researcher. The data were analyzed with Chi Square statistics technique. The results of the study can be summarized as follows: 1. The opinions of the workers about the factors that effect productivity were different as the age differences of workers. 2. The opinions of the workers about the factors that effect productivity were not different as the education level differences of workers. 3. The opinions of the workers about the factors that effect productivity were different as the differences in monthly income of the workers. 4. The opinions of the workers about the factors that effect productivity were different as the differences in the experience of workers.