Hibrid tahrik sistemleri
Hybrid electric vehicles
- Tez No: 136627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN UĞURLUBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET HİBRİD TAHRİKLİ ARAÇLAR Hibrid tahrikli araçlar, tahrik gücünü hem içten yanmalı motordan, hem de elektrikli motordan elde ederler. Bu iki sistemin aynı araç bünyesine adapte edilmesi ile yeni tasarım imkanları sağlanmış ve her ikisinin de avantajları kullanılabilmiştir. Hibrid tahrikli araçlar sayesinde elektrikli araçların menzil problemi ve daha küçük hacimli içten yanmalı motorlar kullanılarak klasik araçların yüksek emisyon değerleri problemleri aşılmıştır. Bunun yanında hibrid tahrikli araçlar, konvansiyonel araçlara göre daha ekonomiktir. Bu araçlar üzerlerinde taşıdıkları çift tahrik sistemi sayesinde esnek kullanım imkanı sağlarlar. Şehir içinde hem çevre kirliliği, hem de gürültü kirliliği oluşturmaması için elektrikli sistemle, şehir dışında ise daha fazla güce ihtiyaç duyması durumunda elektrikli sistemin yanında içten yanmalı motoru da kullanabilirler. Hibrid tahrikli araçlar gelecekte üretilecek sıfir emisyonlu araç için sadece bir ara çözüm olmayacak, süper düşük emisyonlu araçların ticarileşmesinde pratik bir çözüm olabilecektir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY HYBRID ELECTRIC VEHICLES Hybrid electric vehicles powered by both an internal combustion engine and an electric motor. With the application of these two systems on te same car, new designs have been obtained and the advantages of both systems could be utilized. By means of hybrid electric vehicles, the range problem of electric vehicles and the high emission rating problem of internal combustion engine vehicles have been overcome. Tn addition to this, hybrid electric vehicles are more economical when compared to conventional vehicles. These vehicles provide possibility of flexible use with the help of double drive systems which they have. It can utilize electrical system in urban areas not to cause both environmental pollution and noise; on the other hand, it can utilize internal combustion engine in case of more power needed on highways. Hybrid electric vehicles will not be only an intermediation solution for zero- emission vehicles in future but a practical solution for commercialization of super-low- emission vehicles.