Düz labirent seallerde iki kontrol hacim modeli kullanarak akış hesaplamaları ve rotordinamik katsayıları hesabı
Flow calculations and rotor dynamics coefficients calculations on the straight labyrinth seals by using two control volume model
- Tez No: 136644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN ESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu tezde, iki kontrol hacim modelini kullanarak düz labirent seallerde gaz akışım inceledik. Kaçak, süreklilik ve çevresel momentum denklemleri iki kontrol hacim modeli ve iki farklı sürtünme fonksiyonu kullanılarak elde edildi. Bu denk lemler kullanılarak düz labirent seallerdeki kaçak debisi, basınç ve çevresel ve eksenel hız dağılımları ile rotordinamik katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların tek kontrol hacim modeli kullanılarak elde edilen deneysel ve nümerik sonuçlar ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis, we investigate the gas flow in straight through labyrinth seal by using two control volume model. Leakage, continuity and circumferential momentum equations were ob tained by using two control volume model and two different friction func tions. Using the equations, leakage flowrate, pressure, circumferential and ax ial velocity distributions and rotordynamic coefficients in the straight through labyrinth seals are calculated. Obtained results were compared to experimental and numerical results obtained by using one control volume model.