Labirent seallerde kaçak debisi ve basınç-hız dağılımı hesapları ve bunların rotor dinamik katsayılarına etkileri
Leakage flowrate and pressure-velocity distribution calculations on the labyrinth seals and the effects of these to rotor dynamics coefficients
- Tez No: 96957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezde, düz ve kademeli labirent selallerde gaz alaşım inceledik. Labirent sealler yüksek basınçlı bölgeden düşük basınçlı bölgeyi ayırır ve yüksek basınçlı gaz kaçağım mmiminize eder. Kaçak, süreklilik ve çevresel momentum denklemleri elde edildi. Bu den klemler kullanılarak labirent sealler deki kaçak debisi, basınç ve çevresel hız dağılımları hesaplandı. Bu elde edilen sonuçlar deneysel olarak elde edilenlerle karşılaştırıldı. Rotor dinamik sıklık ve sönüm katsayıları hesaplandı. Elde edilen sonuç ların deneysel sonuçlarla karşılaştırılması yapılmış ve istenilen sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis we investigate the gas flow in straight through and stepped labyrinth seals. Labyrinth seals separate regions of high pressure from low pressure region and they minimize the leakage of the high pressure gas. Leakage, continuity and circumferential momentum equations are derived. Using the equations leakage flowrate, pressure and circumferential velocity distribution in the labyrinth seals are calculated. They these results are compared with the ones obtained by experimentally. The rotor dynamic stiffness and damping coefficients are calculated under the assumption that the flow can be modeled by bulk pressures and azimuthal velocities which are time dependent and non-axiymmetric. Comparison of the results with experimental data is satisfactory.