Kademeli labirent seallerde basınç/hız dağılımı, kaçak debisi analizi ve türbomakina rotor dinamiği üzerindeki etkileri
Pressure/velocity distribution, leakage flow rate analysis in stepped labyrinth seals and the effects on the turbomachinery rotor dynamics
- Tez No: 84508
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Labirent sealler türbomakinalarda yüksek basınçlı bölge ile düşük basınçlı bölgeyi birbirinden ayırmak için kullanılan sızdırmazlık elemanlarıdır. Bu elemanların sızdırdığı akışkan miktarını ve rotor dinamiği üzerindeki etkilerini önceden tahmin etmek rotor yataklama sisteminin yüksek hız ve basınçlarda stabil olması açısından önemlidir. Bu tahmin deneysel ve matematik olarak yapılabilir. Bu çalışmada Kademeli Labirent Seallerin geometrilerinden hareketle seal boşluğunda hareket eden akışkanın süreklilik ve momentum denklemleri çıkarılmış, bu denklemler kullanılarak seal dişleri boyunca basınç dağılımı, çevresel hız dağılımı, kaçak debisi ve sarsıntı halinde rotora akışkan tarafından uygulanan kuvvetleri karakterize eden rotor dinamik katsayıları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların düz labirent seallerle ve bu konudaki benzer çalışmalarla karşılaştırılması değerlendirilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Labirent seals are the sealing elements used in turbomachinery to separate high pressure regions from low regions, and to minimize the leakage of the high pressure gas. The prediction of leakage flowrate through these seals and the their effects on rotor dynamics are two important subjects for rotor bearing system stability in high operating speeds and pressures. This can be done experimentally and theoretically. In this thesis, starting with the geometries for stepped labirent seals, continuity and momentum equations for the fluid flowing through seal cavities have been derived. Using these equations, pressure/circumferential velocity distributions, leakage flowrate and rotor dynamic stiffness and dumping coefficients which results from rotor vibrations have been calculated and these results compared with the results for straight labirent seals. Comparison of the results with other studies is satisfactory.