Alünitli kaolenlerin seramik bünyelerinde kullanılabilirliğinin termal ve kimyasal yöntemlerle araştırılması
Research of usable of alunitic kaolins in ceramic bodies by thermal and chemical methods
  1. Tez No: 78442
  2. Yazar: MELİHAT DİKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİD NURBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Ülkemizin çeşitli bökelerinde bulunan Alünitli Kaolenler, alunit [ KAL3. (SO4)2 (OH)6 ] içeriği nedeniyle doğrudan seramik endüstrisinde kullanılamamaktadır. Alunitli kaolinlerden sülfat giderimiyle elde edilen, %3'ten az oranda SO3 içeren hammaddeler seramik endüstrisinde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, Alünitli Kaolenlerin sülfat içeriğinin giderilmesinde iki yöntem uygulanmıştır. Birinci yöntemde, cevherin 500-900 °C'lerde kalsinasyonu sonucu yapısında bulunan alüminyum sülfat bozundurularak sülfat giderimi sağlanmıştır. İkinci yöntemde ise,stokiyometrik oranlarda Alünitli Kaolen-KCL, Alünitli Kaolen- stokiyometrik orandan %5 az KC1, Alünitli Kaolen- stokiyometrik orandan %5 fazla KCl, Alünitli Kaolen- stokiyometrik orandan %10 fazla alünitli kaolen-KCl karışımları 500-900 °C'Ier arasında termal bozundurmaya uğratılarak, termal bozundurma ürünlerinin sıcak suda çözündürülmesi ile sülfatın, potasyum sülfat halinde çözeltiye geçmesi sağlanmışta-. Böylece, Alünitli Kaolen- tuz karışımlarının termal bozundurma reaksiyon verimine reaksiyon sıcaklığının ve tuz miktarlarının etkisi araştırılmıştır, ikinci yöntemde reakiyon verimi Alünitli Kaolen-KCl karışımlarında %93,29, Alünitli Kaolen-%5 fazla KCI karışımlarında %95,85 olarak bulunmuştur. Her iki yöntemle elde edilen düşük sülfat içerikli katı karışım ürünlerinin seramik malzemesi üretiminde, çamur hazırlama aşamasında hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Sonuç olarak, Alünitli Kaolen - tuz karışımlarının termal bozundurulmasıyla elde edilen hammaddelerden üretilen seramik bünyeler düşük mukavemet göstermiş fakat, Allıören Kaolenlerinin 700 °c'de kalsinasyonuyla elde edilen kalsine ürünün duvar ve yer karosu çamurlarında kullanımında mevcut reçeteye uygun sonuçlar alınmıştır. Termal bozundurma ürünleri ayrıca duvar ve yer karosu sor ve engobunda denenmiş olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alunitic kaolins foud in several regions in Turkey can not be used as ceramic raw materials because of their alunite content, [ KAI3. (SO4)2.(OH)6]. The raw materials obtained by removel of sulfate from alunitic contains less than 3 % SO3 can be used in ceramic industry. Two methods have been applide to remove the SO3 from alunitic kaolins. In the first method,the ore was calcined at 500-900 C° to provide the decompozition of aluminium sulfate which is in the ore structure for the removel of SO3. In the second method,stochimetric mixtures of alunitic kaolen-KCl and alunitic kaolen- %5 excesKCl, alunitic kaolen- %5 exces KCl were thermally decomposed at the temperatures betwen 500 and 900 C° and the decomposition producks were disolved in hot water in order to retain S03 as potassium sulfate in the solution. So, the effect of the reaktion temperature on the thermal decomposition reaktion yield of the alunitic kaolen-salt mixtures was investigated. In the second methıd, thermal decomposition reaction yield of the mixtures were determined at 700 C° 93,29 % for alunitic kaolen- KCl, 95,85 % for alunitic kaolen-% 5 exces KCL The use of the solid products containing low SO3 content shich produced by the above mentioned methods,in wet processing of ceramics materials was investigated. As a result,the ceramic bodies produced from the raw materials by thermal decomposition of alunitic kaolins - salt mixtures show lower strength. But,the use öf 700 C° calcined alunic kaolinites from Allıören region in wall and floor tile composition gave compatable results with the present recipe.