Alunitli kaolinlerden sülfat giderilmesi ve seramik hammaddesi üretilmesi
  1. Tez No: 35231
  2. Yazar: SADETTİN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
iv ÖZET Ülkemizde, Aksaray Yapı lan ve Balıkesir Mustafa Kemal Paşa bölgelerinde bulunan alunitli kaolinler, alunit (KAİ.(SO ) (OH) ) 3 4 2 6 içeriği nedeniyle doğrudan seramik endüstrisinde kullanılamamaktadır. Alunitli kaolinlerden sülfat giderimiyle elde edilen, % 3 'ten az oran da SO içeren hammaddeler seramik endüstrisinde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, alunitli kaolinlerinin sülfat içeriğinin giderilmesinde iki yöntem uygulanmıştır. Birinci yöntemde, cevherin 900 C 'de kalsinasyonu sonucu yapısında bulunan alüminyum sülfat bozundurularak sülfat giderimi sağlanmıştır. ikinci yöntemde ise, stokiometrik oranlarda alunitli kaolin-KCl ve alunitli kaolin-NaCl karışımları 500-900 C '1er arasında termal bozunmaya uğratılarak, termal bozundurma ürünlerinin sıcak suda çözündürülmesi ile sülfatın, potasyum ve sodyum sülfat halinde çözeltiye geçmesi sağlanmıştır. Böylece, alunitli kaolin-tuz karışımlarının termal bozunma reaksiyon verimine reaksiyon sıcaklığının etkisi araştırılmıştır. İkinci yöntemde, karışımların termal bozunma reaksiyon verimleri; alunitli kaolin-KCl için 700 C° 'de 7, 91,5, alunitli kaolin-NaCl için 700 C° 'de % 92,1 olarak bulunmuştur. Her iki yöntemle elde edilen düşük sülfat içerikli katı karışım ürünlerinin seramik malzemesi üretiminde, çamur hazırlama aşamasında hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Sonuç olarak, alunitli kaolin + tuz karışımlarının termal bozun- durulmasıyla elde edilen hammaddelerden üretilen seramik bünyeler düşük mukavemet göstermiş fakat, Balıkesir bölgesi alunitli kaolinlerinin 900 C° de kalsinasyonuyla elde edilen kalsine ürünün elektroporselen çamurlarında kullanımında mevcut reçeteye uygun sonuçlar alınmış tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alunitic kaolins found in Aksaray Yapı lean and Balıkesir Mustafa Kemal Paşa regions in Turkey can not be used as ceramic raw materials because of their alunite content, (KA1.(SO ).(OH) ). The raw 3 4 2 e materials obtained by removel of sulfate from alunitic kaolins contains less than 3 % SO can be used in ceramic industry. Two methods have been applied to remove the SO from alunitic kaolins. In the first method, the ore was calcined at 900 C to provide the decompozition of aluminium sulfate which is in the ore structure for the removel of SO. In the second method, stochiometric 3 mixtures of alunitic kaolin-KCl and alunitic kaolin-NaCl were thermally decomposed at the temperatures between 500 and 900 C° and the decomposition products were disolved in hot water in order to retain SO as potasium and sodium sulfate in the solution. So, the effect of the reaction temperature on the thermal decomposition reaction yield of the alunitic kaolin-salt mixtures was investigated. In the second met hod, thermal decomposition reaction yields of the mixtures were determined at 700 C° 91,5 % for alunitic kaolin-KCl and 92,5 % for alunitic kaolin-NaCl. The use of the solid products containing low SO content which produced by the above mentioned methods, in wet processing of ceramics materials was investigated. As a result, the ceramic bodies produced from the raw materials by thermal decomposition of alunitic kaolins+salt mixtures show lower strength. But, the use of 900 C° calcined alunitic kaolinites from Balıkesir region in electroporcelain composition gave compatable results with the present recipe.