Katılımcı ortamlarda ışınım ısı transferinin SKN yöntemi ile hesabı
Calculation of radiative heat transfer in participating medium using the SKN method
- Tez No: 136658
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gerçek integral transferi ve Sentetik Kernel (SKn) metodu kullanılarak soğuran, yayan, izotropik ve lineer anizotropik olarak saçan homojen ve heterojen katı küre, homojen iç içe küre ve izotropik olarak saçan heterojen iki boyutlu ortamlarda ışınım transfer denklemlerinin çözümü karşılaştınlmıştır. Katı ve iç içe küre gerçek integral transfer denklemleri, transfer kernellerindeki tekil noktalan kaldırma yollarından biri olan tekilliğin kaldırılması metodu kullanılarak çözülmüştür. Sentetik kerneller ile integral transfer kerneline yaklaşımdan ibaret olan SKx metodu, birbirine bağlı ikinci dereceden diferansiyel denklem seti haline indirgenmektedir. Metot homojen ve heterojen ortamda değişik optik kalınlık ve saçılma albedosu için integral denklemlerine karşı test edilmiştir. Bu metotla kullanılabilecek üç kuadratür seti önerilmiş ve önerilen bu setleri kullanarak yaklaşımın derecesiyle, metodun gerçek çözüme yakınsaması araştırılmıştır. Katılımcı, izotropik ve lineer anizotropik saçılmak homojen ve heterojen katı küre ve katılımcı izotropik saçılmak heterojen iki boyutlu geometrilerdeki SKn metodunun, ışınım transfer problemlerini çözme kabiliyeti, bulunan çözümler bakımından gerçek çözümlere çok iyi yakınsadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study involves the solution of the radiative transfer equations for absorbing, emitting, isotropic and linearly anisotropic scattering homogeneous and inhomogeneous solid spherical, homogeneous concentric spherical medium and absorbing, emitting, isotropically scattering inhomogeneous rectangular medium using the exact integral transfer and Synthetic Kernel (SKn) methods. The integral transfer equations of solid and concentric spherical geometry are solved using the method of subtraction of singularity which is an efficent way of treating the singularites of the transfer kernels. The SKn method which relies on approximating the integral transfer kernels by synthetic kernels is reducible to set of coupled second-order differential equations. The method was tested against integral equation solution for various homogeneous and inhomogeneous medium. Three quadrature sets are proposed for the use with method, and the convergence of the method with the order of approximation using the proposed sets is investigated. It is demostrated that the SKx method possesess the capability of solving radiative transfer problems yielding excellent solutions in participating isotropic and linearly anisotropic scattering homogeneous and inhomogeneous solid sphere medium and participating isotropically scattering inhomogeneous rectangular medium.