Yatay yüklere maruz taşıyıcı sistemlerde dolgu duvarların etkisi
Effects of in fill walls in structural system subjected to lateral loads
- Tez No: 136668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
X ÖZET Ülkemizde yapılan binaların büyük bir kısmında taşıyıcı sistem olarak çerçeve kullanılmaktadır. Bu çerçeveler o mekanın kullanılma amacına göre dolgu duvar ile doldurulmakta ve bu dolgunun yapının dayanımını arttırdığı düşünülerek emniyetli tarafta olduğu ve bu nedenle hesaplarda göz önüne alınmamaktadır. Eğer tüm katlar dolgu duvar ile doldurulması halinde bu düşünce doğru olmakta, fakat genellikle yapılan binalarda en alt katlar mağaza, dükkan, depo, v.b., amaçlar için kullanmak üzere dizayn edilirler. Bunun sonucu bu katlar dış kısımlar hariç dolgu duvarsız yapılmaktadır. Bu durumda yumuşak kat oluşmakta olup bu durumun statik hesaplarda göz önüne alınması gerekmektedir. Bu çalışmamızda 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 ve 10 katlı çerçeveler ele alındı. Çerçevenin içi dolgu duvarsız, dolgu duvarlı ve alt kat boş diğer katlar dolgu duvarlı olarak çözümler yapıldı, sonuçlar irdelendi ve öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY In most buildings that are constructed in our country, frame is used as the structural system. These frames are filled with filling block in parallel with the intended usage of the structure and considering that the filling improve the strength of the structure, these calculations are taken into consideration. If all the storeys are filled with the filling blocks, these claims prove to be true, however, the basements of the buildings are mostly designed to be used as shops, stores and storehouses etc. As a result, these storeys are constructed without filling blocks except for the outer parts. In this case, since yielding storeys can form, this situation must be taken into account in static reckonings. In this study, frames with storeys of 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 and 10 have been considered. Some deductions have been made observing the interior part of the frame with filling blocks, without filling blocks and the basement as being out of use and the other storeys as being in use. The conclusions have been discussed and some proposals have been presented