Dolgu duvarlarının ve konumlarının çok katlı betonarme yapıların deprem kuvvetleri altındaki davranışına etkileri
The Effect of masonry walls and their locations on the behaviour of multistorey structures
  1. Tez No: 83136
  2. Yazar: EYLEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
DOLGU DUVARLARIN VE KONUMLARININ ÇOK KATLI BETONARME YAPILARIN DEPREM KUVVETLERİ ALTINDAKİ DAVRANIŞINA ETKİLERİ ÖZET Yurdumuzun, dünyanın önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunması, yapıların projelendirilmesi ve inşası sırasmda deprem etkilerinin göz önüne alınmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Deprem etlrisinin, yapının kullanım ömrü boyunca maruz kalabileceği en etkili yüklemelerden biri olduğu düşünülürse, yapının davranışının belirlenmesi probleminin optimum bir mühendislik yaklaşımı ile ele alınması gerekir. Çeşitli ülkelerde yürürlükte olan mevcut deprem yönetmeliklerinin hemen hemen tümünde dolgu duvar panellerinin, yapının taşıyıcı sistemi üzerindeki etkileri ihmal edilmektedir. Son yıllarda yapılan deneysel ve analitik çalışmalar neticesinde dolgu duvarların, taşıyıcı sistem davranış özelliklerini büyük ölçüde değiştirebildiği görülmüştür. ABYYHY (Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik) ve TS500 yönetmeliğimizde, dolgu duvarlı betonarme yapıların davranış özellilerinin belirlenmesi ile ilgili standart yöntemlerin yer almaması bu konunun önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada, dolgu duvarlarının konumlarının, taşıyıcı sistemi betonarme olan çok katlı yapıların deprem yükleri altındaki davranışına olumlu ve/veya olumsuz etkileri incelenmiştir. Öncelikle, yapıların taşıyıcı sisteminde temsil edilmeyen dolgu duvarların, analiz modellerine nasıl yansıtılacağı konusu ele alınmıştır. Bu konu ile ilgili, literatürde yer alan deneysel ve analitik çalışmalarda dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin, yatay yük altındaki davranışları ve göçme mekanizmalarının incelenmesi sonucunda, dolgu duvar panellerinin iki ucu mafsallı çapraz pandül çubuklar ile temsil edilmesinin gerçekçi bir yaklaşım sağladığı görülmüştür. Burada önemli olan diğer bir konu, taşıyıcılık özelliğine sahip pandül çubuğun kesit özelliklerinin saptanmasıdır. Bu konuda son yıllarda ELSA laboratuarlarında gerçekleştirilmiş olan deneylerin sonuçlan analitik olarak değerlendirilerek, duvarları temsil edecek pandül çubuğun boyutları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analitik çalışmalar sonucunda, duvarların, bir boyutu duvar kalınlığına eşit ve diğer boyutu köşegen uzunluğunun %25'i olarak alman dikdörtgen kesiti çubuklar ile temsil edilmesi uygun görülmüştür. Dolgu duvarların konumlarının çok katlı yapıların davranışına etkileri oluşturulan dört ayrı taşıyıcı sistem modeli üzerinde incelenmiştir. Otel olarak kullanılmak üzere ıxtasarlanmış üç ayrı mimariden elde edilen betonarme taşıyıcı sistem aym iken mimari tasarımlarda duvarların yerleşimleri birbirinden farklıdır. Dolgu duvarların temsil edilmediği betonarme taşıyıcı sistem modeli ve dolgu duvarların temsil edilmesi ile üç farklı mimariden oluşturulmuş analiz modelleri üzerinde spektral analizler yapılmıştır. Çözümlemeler sonucunda, duvarların temsil edildiği analiz modellerinde, duvarların bulunduğu çerçeveler doğrultusunda hesaplanan yer değiştirmelerin azaldığı ve toplam kesme kuvvetinin arttığı belirlenmiştir. Bu sonuç, ayrıca, dolgu duvarların, içerisinde bulundukları çerçeveyi dolayısıyla yapıyı o doğrultuda rijitleştirdiği şeklinde yorumlanmalıdır. Rijitliğin artması sebebiyle, hesaplanan periyotların küçülmesi beklenen bir sonuç olmuştur. Diğer taraftan, dolgu duvarlarının hesaba dahil edildiği analiz modellerinde toplam taban kesme kuvveti artarken, zemin katı kolonlarında oluşan iç kuvvetlerin, özellikle kesme kuvvetlerinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Dolgu duvar yerleşiminin simetrik olmadığı sisteme ait çözümlemeler sonucunda, burulma deformasyonlannm çok etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF MASONRY WALLS AND THEIR LOCATIONS ON THE BEHAVIOUR OF MULTISTOREY STRUCTURES SUMMARY Since our country is located on one of the most important seismic zones in the world, it is a necessity to take the earthquake effects into consideration during the design and construction stages of the buildings. The behavior of the structure under seismic loading, being one of the most effective loads that the building will encounter during its lifetime, should be determined by utilizing an optimum engineering approach. The contribution of infill wall panels to the structural system of the building is neglected in almost all of the existing earthquake codes being used in various countries. The results obtained from various experimental and analytical studies performed in recent years indicate that infill walls greatly influence the behavioural characteristics of the structural system. Since“Turkish Code related to the Structures to be built in Disaster Areas”and“TS500”do not include any standard methods for determining the behavioural characteristics of reinforced concrete structures with infill wall, the subject gains more importance. In this study, beneficial and/or negative effects of locations of infill walls on the behavior of multi-story reinforced concrete structures subjected to seismic loading are investigated. First of all, the way to reflect the contributions of the infill walls to the structural system analysis model is discussed. Upon examining the results of experimental and analytical studies, presented in the literature, on the behavior and collapse mechanisms of reinforced concrete frames with infill walls, it is observed that representing the infill wall panels by diagonal strut elements hinged at both ends is a realistic approach. Another important point is to determine the cross-sectional characteristics of the strut elements, being part of the structural system. In order to achieve this, the results of the experiments performed in ELSA Laboratories in recent years are evaluated analytically. As a result of these analytical calculations, it is found appropriate to represent the walls by rectangular elements having one dimension equal to the thickness of the wall, and the other equal to %25 of the length of the diagonal. Studies are carried out on four separate structural system models, which were originally designed as hotel buildings, to show the effect of the locations of infill walls in multistorey buildings. Three hotel building designs are selected; both having the same reinforced concrete structural systems, but with different infill wall locations due to the architecture. Spectral analyses are performed on the structural system model where infill walls are not represented, and on three other models where infill wall contributions are considered. XIAs a result, in the analysis models where infill walls are represented, it is observed that the total base shears increase while displacements of the frames with infill walls in their plane decrease. In other words, the infill walls contribute to the rigidity of the frame and thus the building; stiffening effect of the infill walls resulting in decreased seismic forces. Periods decreasing with increasing rigidity were expected results. In the analysis model where infill walls are represented, it is observed that the total base shear increase while the internal forces, especially the shear forces, in the ground floor columns decrease. Upon analyzing the system where infill wall layout is unsymmetrical, it is observed that torsional deformations dominate the behaviour. xu